Na co zwracać uwagę wybierając używany sprzęt rolniczy?
Każdy, kto prowadzi własne gospodarstwo rolne wie, z jak dużymi kosztami wiąże się jego modernizacja. Chodzi tu przede wszystkim o zakup specjalistycznego sprzętu rolniczego. Ciągnik, czy kombajn mogą kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych, co stanowi swoistą barierę dla rolników. Z tego powodu coraz bardziej popularne staje się kupno używanego sprzętu, który z powodzeniem może służyć przez długie lata. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętu rolniczego na rynku wtórnym.
Jak sprawdzić pochodzenie używanego sprzętu?
Jednym z ważniejszych aspektów podczas kupna używanego ciągnika czy innej maszyny rolniczej jest dokładne sprawdzenie, czy nie pochodzi ona z kradzieży lub innego, nielegalnego źródła. Doskonałym sposobem na jej weryfikację jest zawarcie transakcji z przedstawicielem danej marki.
Jak tłumaczą fachowcy z firmy SK Agro: ,,Bardzo często renomowani sprzedawcy nabywają używane ciągniki i inne maszyny, wyceniają je i dają możliwość zakupu nowej maszyny z odpowiednią zniżką. Oznacza to, że są one poddawane niezbędnym przeglądom technicznym i są na bieżąco serwisowane przez zespół wykwalifikowanych specjalistów’’. .
Jeżeli jednak decydujemy się na kupno sprzętu rolniczego od osoby prywatnej, warto sprawdzić jego źródło w jednostce Policji. Dokonuje się tego na podstawie numerów identyfikacyjnych VIN umieszczonych w każdym pojeździe
Czym kierować się podczas zakupu używanego sprzętu rolniczego?
Przed oględzinami sprzętu i podjęciem jakiejkolwiek wiążącej decyzji, warto sprawdzić jego ceny rynkowe i porównać dostępne w sieci oferty. Jeżeli cena maszyny jest mocno zaniżona, może okazać się, że posiada ona niewidoczne na pierwszy rzut oka defekty, co powinniśmy bardzo dokładnie zweryfikować już podczas kontaktu telefonicznego ze sprzedawcą. Podczas oględzin używanego sprzętu rolniczego bardzo ważne jest, aby dokładnie przeanalizować jego stan techniczny. Chodzi tu o kompletność wszystkich, niezbędnych elementów. Zwróćmy też uwagę na obecność ognisk rdzy na metalowych detalach, które mogą powiedzieć nam o tym, w jaki sposób sprzęt był konserwowany. Najbardziej skomplikowane wydaje się sprawdzenie stanu pojazdów takich, jak ciągniki i kombajny. Jeżeli jest taka możliwość, warto dokonać jazdy próbnej, podczas których zweryfikowana zostanie, między innymi sprawność układu hamulcowego czy praca silnika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana