Zastosowanie oczyszczalni ścieków w rolnictwie
Oczyszczalnie ścieków to innowacyjne i zaawansowane technologicznie urządzenia, które stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnego szamba. Znajdują zastosowanie w gospodarstwach domowych, placówkach publicznych, a także… w rolnictwie! Przyczyniają się one tym samym do zwiększenia komfortu oraz wygody odprowadzania ścieków, a także do generowania oszczędności finansowych, które wynikają z możliwości ponownego wykorzystania oczyszczonej wody.
Jak odprowadzać ścieki na wsiach?
Działki, które znajdują się na terenach miejskich i aglomeracyjnych, najczęściej podłączone są do ogólnodostępnej sieci kanalizacyjnej. Mieszkańcy małych wsi, którzy nie mają do nich dostępu, mogą zdecydować się na dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest gromadzenie ścieków w zbiornikach, a następnie wywożenie ich do nabliższej oczyszczalni. Drugim, bardziej rekomendowanym sposobem utylizacji nieczystości, jest zainwestowanie w przydomową oczyszczalnię ścieków, która może być wówczas wykorzystywana do odprowadzania ścieków zarówno z pojedynczego domu, jak i z ich większych zgrupowań.
Biologiczne oczyszczalnie ścieków to urządzenia, których użytkowanie nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego, co ma szczególne znaczenie podczas utylizacji nieczystości na rolnych terenach użytkowych. Choć ich zakup wiąże się ze sporym nakładem finansowym, jest to inwestycja, której koszty zwrócą się po kilku latach.
Dlaczego warto zainstalować oczyszczalnię ścieków na terenie gospodarstwa?
Faktem jest, że wszystkie prace wykonywane na roli wymagają bardzo dużej ilości wody, która wykorzystywana jest do róznych celów: od hodowli zwierząt, przez uprawę roślin, aż po prace porządkowe. Oczyszczalnie ścieków, poza efektywną utylizacją nieczystości, umożliwiają także ponowne wykorzystanie oczyszczonej wcześniej wody. Jak mów nam ekspert z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie:
Woda, która pochodzi z biologicznych oczyszczalni ścieków, oznaczona jest II klasą czystości, dzięki czemu z powodzeniem może być wykorzystywana do wszelkich prac, które wykonywane są na terenie gospodarstwa rolniczego.
Wodę z oczyszczalni można więc stosować do pojenia zwierząt, nawadniania gruntu, rozdrabniania nawozów i preparatów ochrony roślin, a także mycia pojazdów. Jest to więc rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, lecz także generujące spore oszczędności finansowe.
Podczas wyboru oczyszczalni ścieków należy dobrze przeanalizować specyfikację urządzenia i dobrać je w oparciu o średnią dobową ilość odprowadzanych ścieków. W razie wątpliwości warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, którzy chętnie udzielą wskazówek i pomogą w podjęciu decyzji zakupowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana