Jodła kaukaska jako drzewko bożonarodzeniowe
Głównym elementem świątecznego wystroju jest pięknie przystrojona choinka. To właśnie ona pomaga w stworzeniu prawdziwie świątecznej atmosfery. Być może sztuczne choinki to wygodniejsze rozwiązanie, jednak żywe drzewka są niewątpliwie bardziej efektowne. Tylko, jakie drzewko bożonarodzeniowe wybrać? W poniższym artykule dowiesz się, czy jodła kaukaska sprawdzi się do Twojego domu w tym magicznym świątecznym czasie.
Jodła kaukaska – charakterystyka
Jodła kaukaska jest dość popularnym drzewkiem z rodziny sosnowatych. Najczęściej można je spotkać w stanie naturalnym, np. w zachodniej części Azji i w górach Kaukazu. W połowie dziewiętnastego wieku jodła została sprowadzona do Europy i z powodzeniem uprawiana jest głównie w Dani, ze względu na specyficzny klimat tego kraju. Dania do dziś jest jednym z wiodących producentów i eksporterów jodły kaukaskiej.
Kształt korony oraz gładkość kory młodych drzewek zmienia się wraz z ich wiekiem. Maksymalna wysokość jodły sięga do 30 metrów. Szyszki mają około 15 centymetrów i charakteryzują się cylindrycznym kształtem oraz ciemnozielonym kolorem – zauważa nasz rozmówca reprezentujący jedną z pierwszych i największych plantacji jodły kaukaskiej działających w Polsce, mianowicie Plantację Domacyno na Pomorzu Zachodnim, która od wielu lat zajmuje się uprawą i sprzedażą drzewek choinkowych.
Jodła kaukaska cechuje się szlachetnym wyglądem i ma dość specyficzne wymagania siedliskowe, stąd dość rzadko spotyka się ją w polskich ogrodach. Wymaga ona dużej wilgotności powietrza, nie toleruje mroźnych wiatrów i zanieczyszczeń oraz jest wrażliwa na susze i upały. Najlepiej czuje się w ciepłych i słonecznych rejonach kraju. Bardzo lubi gleby wilgotne (niepodmokłe), żyzne, próchnicze, gliniaste, o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Nie wymaga częstego nawożenia oraz cięcia - wystarczy tylko podciąć dolne gałęzie. Jodła kaukaska źle znosi przesadzanie, z uwagi na to, że ma mocno rozbudowany system korzeniowy z licznymi korzeniami bocznymi. Podobnie jak świerk pospolity, ten gatunek drzewka często występuje w Polsce w roli choinki bożonarodzeniowej.
Jodła kaukaska w roli drzewka świątecznego – zalety
Niewątpliwym plusem, jest fakt, że drewno jodły kaukaskiej nie wytwarza żywicy, a jak wiadomo, jej wyciek na meble czy podłogę potrafi zepsuć całą radość i uprzykrzyć dzień. Ten gatunek drzewka jest bardzo malowniczy i pięknie prezentuje się nie tylko w ogrodzie, ale również w naszym salonie. Jodła kaukaska ma długie, szerokie i ciemnozielone igły oraz gęsty i regularny pokrój – ma stożkowy kształt, tzn. od dołu jest rozłożysty, a węższy przy wierzchołku. Igły jodeł zasychają i nie opadają, dzięki czemu choinka może stanowić ozdobę świąteczną przez wiele tygodni. Jodła kaukaska jest najbardziej wytrzymała ze wszystkich bożonarodzeniowych drzewek. Co więcej, jej igły są miękkie i nie kłują, a samo drzewko nie wydziela zapachu, stąd polecane jest szczególnie alergikom. Jodła bardzo długo pozostaje świeża i zielona – nawet do 3 miesięcy od jej wycięcia. Dzięki połyskliwym igłom choinki, jodła pięknie odbija światło i idealnie prezentuje się praktycznie w każdym wnętrzu. Od innych gatunków drzewek różni się dość wysoką ceną, jednak to właśnie tak wiele zalet czyni ją najlepszą choinką na święta Bożego Narodzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana