Zastosowanie gumy w ręcznych narzędziach rolniczych
Nowoczesne rolnictwo kojarzy się przede wszystkim z korzystaniem z wysoko wydajnego sprzętu zmechanizowanego, takiego jak ciągniki rolnicze oraz agregowany z nimi osprzęt uprawowy, a także służący zbieraniu zielonek czy pracom gospodarczym i transportowym, a ponadto kombajny, wszelkiego rodzaju paszowozy albo opryskiwacze. Warto jednak pamiętać, że wśród wyposażenia koniecznego w każdym gospodarstwie znajduje się spora ilość narzędzi ręcznych.
Jakie są najpopularniejsze narzędzia ręczne używane wciąż w rolnictwie?
Podstawowymi ręcznymi narzędziami rolniczymi są uniwersalne szpadle, przeznaczone do kopania oraz łopaty, sprawdzające się przy ładowaniu lub rozprowadzaniu materiałów sypkich od nawozów aż po ziarno. Niezwykle użyteczne są również widły konieczne do ręcznego przerzucania siana lub słomy, a także wszelkiego rodzaju pozostałości od resztek roślinnych po gnój. Specjalne typy wideł są też potrzebne przy uprawie roślin okopowych. W wielu gospodarstwach przydają się też motyki czy grabie służące głównie do prac ogrodniczych. Powszechnie używane są też sekatory oraz piły.
Elementy gumowe w rolnictwie
Większość urządzeń wykorzystywanych w nowoczesnych gospodarstwach to sprzęt zmechanizowany, który do swego prawidłowego działania potrzebuje różnego rodzaju gumowych części rolniczych. Są one niezbędne jako uszczelnienia w licznych układach hydraulicznych i pneumatycznych, ale też w systemach chłodzenia czy podawania paliwa. Części z elastomerów są też konieczne jako elementy amortyzujące drgania, oddzielające podzespoły rozgrzewające się do wysokiej temperatury czy osłony chroniące poszczególne komponenty przed kontaktem z wodą i zanieczyszczeniami. Guma to także składnik pasów klinowych oraz transportowych lub przejść i peszeli na przewody instalacji elektrycznych. Okazuje się jednak, że elementy wykonane z gumy będą użyteczne także w przypadku wielu narzędzi ręcznych. Zwykle są one stosowane na rękojeściach, gdzie zmniejszają ryzyko poślizgu, a także poprawiają chwyt. Będą też niezastąpione, jeżeli chodzi o zmniejszenie wibracji.
Firmą zajmującą się produkcją gumowych części do maszyn rolniczych, jest Kwarciak z Kłomnic. Specjalizuje się ona w wytwarzaniu artykułów z EPDM, SBR, NBR i EVA, w tym m.in. wyrobów szewskich oraz artykułów na zamówienie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana