Jak zbudować ogród zimowy?
Codzienny relaks jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Najlepiej jest wypoczywać na świeżym powietrzu, ale po powrocie z pracy nie zawsze mamy siły i ochoty, by jeszcze iść na spacer. Rozwiązaniem jest ogród zimowy. To przeszklona, przydomowa oranżeria, w której możemy cieszyć się bliskością natury i wyciszyć się o każdej porze dnia i nocy. W jaki sposób zbudować ogród zimowy? O czym powinniśmy pamiętać? Zapraszamy do lektury!
Konstrukcja ogrodu zimowego
Jednym z najważniejszych etapów budowy ogrodu zimowego jest wykonanie projektu ogrodu zimowego. Czym powinna cechować się jego konstrukcja? Przede wszystkim musi być mocna i solidna. W naszym klimacie musimy brać pod uwagę zalegający na dachu śnieg, porywisty wiatr i silne opady deszczu.
Najbardziej istotne elementy konstrukcji ogrodu zimowego to:
- pochylony pod kątem 10-45 stopni dach,
- wytrzymałe profile nośne, niepoddające się podmuchom wiatru,
- rynny odprowadzające wodę z dachu ogrodu zimowego,
- uszczelki zabezpieczające przed przenikaniem wody do środka,
- trwały, betonowy fundament,
- system ogrzewania, pozwalający na kontrolę warunków i dostosowanie temperatury,
- system wentylacji dobry dla rozwoju roślin i komfortu przebywania w ogrodzie zimowym.
Znaczenie ma również właściwe ulokowanie ogrodu zimowego pod względem stron świata. Jeżeli chcemy, aby pomieszczenie było ciepłe i słoneczne, najlepiej jest zbudować ogród zimowy przy południowej lub południowo-zachodniej ścianie domu. Bez dobrej wentylacji może być w nim jednak zbyt ciepło na spokojny relaks. Z drugiej strony, dbając o stałą wilgotność powietrza, będziemy mogli w nim hodować piękne rośliny tropikalne. Gdy bardziej zależy nam na miejscu do wypoczynku, aniżeli na hodowli roślin z najcieplejszych zakątków świata, zbudujmy ogród zimowy przy stronie wschodniej lub południowo-wschodniej. Będą w nim panować przyjemne dla samopoczucia temperatury. Najgorsze nasłonecznienie zapewnia lokalizacja przy północnej ścianie domu. Choć można zastosować doświetlanie i zamontować system ogrzewania, to najmniej sprzyjająca lokalizacja zimowej oranżerii – mówi nasz rozmówca z firmy Variant z Poznania, zajmującej się produkcją okien i drzwi z PCV.
Ściany ogrodu zimowego
Budując ogród zimowy, dużą wagę należy również przyłożyć do wyboru szkła, z którego będą zbudowane ściany. Dzięki wysokiej jakości przeszkleniom zapewnimy sobie:
- atrakcyjny wygląd ogrodu zimowego,
- dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną,
- bezpieczeństwo i ochronę przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich.
Okna, dzięki którym będziemy mogli przewietrzyć wnętrza, montuje się dzisiaj w dachu, nie w ścianach. W tym celu korzysta się z systemów pozwalających na automatyczne otwieranie okien lub montuje się okna otwierane za pomocą teleskopowego drążka.
Dach ogrodu zimowego
Elementem, bez którego nie zbudujemy ogrodu zimowego, jest również wspomniany dach. Zaznaczyliśmy już, że największe znaczenie ma jego nachylenie. Często wybieramy dachy pulpitowe (jednospadowe) i mansardowe (łamane), o ciekawym wyglądzie.
Istotny jest też materiał, z którego zostanie wykonany dach. Zwłaszcza że dach może podlegać uszkodzeniom mechanicznym, np. od uderzeń spadających z drzew gałęzi. Najlepiej stosować szkło laminowane lub hartowane. W razie przypadkowego stłuczenia szyba pozostanie na miejscu, a nie rozsypie się na drobny mak.
Konieczny jest również montaż specjalnych płotków przeciwśniegowych, które zapobiegają urazom spowodowanym niespodziewanym zsuwaniem się śniegu z dachu.
Jest wiele istotnych kwestii przy budowie dachu zimowego, dlatego najlepiej jest zlecić to zadanie profesjonalnym producentom ogrodów zimowych. Zadbają o stworzenie idealnej pod każdym kątem oranżerii, z której będziemy cieszyć się przez wiele kolejnych lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana