Otoczaki, czyli efektowna i oryginalna dekoracja
Naturalne otoczaki kształtuje płynąca woda i wzajemne ocieranie się o siebie frakcji. Jak właściwie można je zdefiniować, z czym porównać? Jakie są najczęstsze zastosowania otoczaków, które obecnie produkowane są również przemysłowo dzięki obróbce mechanicznej? - Przyjrzyjmy się bliżej, czym dokładniej charakteryzują się otoczaki i temu, dlaczego chętnie są wkomponowywane w przestrzenie w przeróżnych stylach.
Otoczaki – definicja i charakterystyka kamieni o delikatnym wyglądzie
Czym są otoczaki, większość z nas wie, ale jak właściwie poprawnie je zdefiniować? - Otoczaki określa się jako fragmenty minerałów lub skał o rozmiarach frakcji żwirowej, ale wygładzone i zaokrąglone podczas transportu przez wodę. Frakcja żwirowa to 2 geologii frakcja 2-40 mm, a więc większa niż frakcja piaskowa, ale mniejsza niż frakcja kamienista (ta pierwsza to 0,1-2 mm, druga to 40-200 mm). W budownictwie żwirem nazywamy kruszyw naturalny o frakcji do 63 mm. W naturalnych warunkach otoczaki wykształcają się poprzez długotrwałe działanie wody; kształtuje je nie tylko płynąca woda (strumień, rzeka) – kamienie kształtują się także, ocierając się o siebie wzajemnie. Są gładkie, przyjemne w dotyku, okrągłe – stąd ich nazwa. Trzeba przy tym dodać, że obecnie otoczaki powstają również przemysłowo dzięki obróbce mechanicznej.
Najpopularniejsze zastosowania otoczaków
Otoczaki mogą mieć oczywiście różne zastosowania, przy czym wykorzystywane są przede wszystkim jako ozdoba ogrodu. Jak mówią nam przedstawiciele P.W. WIKRUSZ z gminy Miedzna, otoczaki o różnych kolorach i odcieniach można łatwo dopasować do innych materiałów. Przykład: pasują do ułożenia przejścia z kostki brukowej lub drewna, którym wyłożony jest przydomowy taras, do trawnika. Otoczaki to również ciekawy materiał do wysypania ogrodowych ścieżek – mogą być wykorzystywane podobnie jak ozdobny żwir. Wysypuje się też nimi brzegi kwietników i rabat, z otoczaków tworzy się także ogrodowe skalniaki i podobne ozdobne kompozycje w połączeniu z przeróżnymi gatunkami roślin. Często mówi się, że bez otoczaków nie obejdą się ogrody w stylu japońskim, w których kamienie symbolizują wieczność, a woda życie i przemijanie. To oczywiście słuszne stwierdzenie, przy czym otoczaki można śmiało wkomponować w ogrody we właściwie każdym stylu. Otoczaki pasują zarówno do innych materiałów naturalnych, jak i do materiałów, które człowiek tworzy sam, więc chociażby do betonu, czy różnego rodzaju metali.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana