Projektowanie ogrodu w 4 krokach – jak robią to specjaliści?
Wiele osób marzy o zadbanym, estetycznym ogrodzie, w którym może odpoczywać, urządzać grille, czy bawić się z dziećmi. Niestety, w wielu przypadkach te marzenia pozostają niespełnione, ponieważ nie każdy wie jak zabrać się za ich realizację. Na pomoc przychodzą jednak profesjonaliści, którzy oferują planowanie i aranżowanie zielonej przestrzeni zgodnie ze wszystkimi wymaganiami i oczekiwaniami inwestorów. Jakie są etapy projektowania ogrodu?
Etap 1: Konsultacje z projektantem
Każdy ma inne wymagania, co do zaaranżowania swojego ogrodu. Jedni potrzebują sporej przestrzeni do gry w piłkę z dziećmi, drudzy chcą zacząć przygodę z ogrodnictwem, a jeszcze inni wolą zacieniony ogród, w którym mogą się zaszyć i zrelaksować. Właśnie dlatego pierwszym i kluczowym etapem projektowania ogrodu marzeń jest konsultacja z projektantem zieleni. Podczas takiego spotkania ustala się oczekiwania co do powstającej przestrzeni, a dokładniej jej funkcjonalności oraz estetyki. Dzięki temu projektant może zebrać informacje, które pozwolą mu przygotować ofertę jak najbardziej spersonalizowaną pod klienta.
Etap 2: Rozpoznanie terenu
Rozmowa z projektantem zieleni nie musi odbywać się w ogrodzie, dlatego po konsultacjach i wymianie pomysłów, specjalista musi zobaczyć go na żywo. Podczas rozpoznania specjalista dokonuje oględzin terenu i sporządza wszystkie niezbędne pomiary. Poznawanie i analizowanie terenu, na którym będzie pracował projektant, pomaga mu wskazać wady i zalety działki, a także potencjalne rozwiązania. Na tym etapie można wstępnie wyznaczyć tzw. strefy ogrodu np. miejsce do odpoczynku, biesiadowania, czy uprawy roślin. To także dobry czas, aby inwestor mógł podsunąć ostatnie oczekiwania lub pomysły przed stworzeniem pierwotnego projektu.
Etap 3: Tworzenie projektu koncepcyjnego ogrodu
Zebrane pomysły, inspiracje, analizy oraz pomiary pozwalają projektantowi zieleni na stworzenie projektu koncepcyjnego. Wstępny plan zawiera styl ogrodu oraz rozmieszczenie wszystkich jego kluczowych elementów np. oczka wodnego, dekoracji, trawnika, ogródka z uprawianymi roślinami, czy strefy grillowania. Ekspert z Centrum Ogrodniczego Ogród Marzeń tłumaczy:
Projekt koncepcyjny zawiera także roślinność, jaka ma znaleźć się w ogrodzie, a także inne elementy i materiały, które znajdują się już na działce lub trzeba się w nie zaopatrzyć. Jest to podstawa do późniejszych prac, dlatego wszystkie elementy muszą być rozmieszczone przy użyciu skali dokładnie tam, gdzie będą się znajdowały w rzeczywistości.
Etap 4: Ostateczny projekt ogrodu
Nie zawsze inwestor jest zadowolony z powstałego projektu koncepcyjnego. Dlatego ważnym, ostatni etapem przed rozpoczęciem prac, jest ponowna konsultacja z właścicielem ogrodu. To dobry moment na usunięcie elementów, które nie odpowiadają klientowi, poszukanie nowego rozwiązania lub dodania nowego pomysłu. Po zaakceptowaniu finalnej wersji projektant tworzy ostateczną wersję ogrodu. Zawiera ona dokładny wykaz gatunków drzew, krzewów i roślin oraz ich odmian, a także opis symboli użytych w projekcie. Ostateczny projekt to także specyfikacja roślin, lista potrzebnych do zakupienia materiałów oraz konieczne do przeprowadzenia prace. W tym momencie kończy się projektowanie wymarzonego ogrodu, a zaczynają prace do jego realizacji
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana