Ziemia ogrodowa polecana do trawnika i kwiatów
Piękny ogród to nie tylko „wizytówka” domu, ale również strefa relaksu i rekreacji. Aby uzyskać jak najlepsze efekty podczas pielęgnacji podobnej roślinności, warto zatroszczyć się o właściwe podłoże dla kwiatów i trawnika. Wybierając ziemię ogrodową, należy bowiem uwzględnić kilka czynników – m.in. odczyn gleby, jej strukturę oraz ilość. O czym jeszcze warto pamiętać?
Podłoże, które znajduje się pod rabatami kwiatowymi i trawnikiem, powinno być odpowiednio żyzne, czyli dostarczać roślinom wszystkich składników odżywczych, jakie są konieczne do ich dalszego wzrostu. Jednym z „objawów” żyzności jest zawartość tzw. „próchnicy” – substancji organicznej kształtującej glebę, a także obecność składników mineralnych. W skład takiego „humusu” wchodzą głównie resztki roślinne i zwierzęce, które zatrzymują wodę, ograniczają rozwój niektórych patogenów oraz wpływają na obieg wartościowych pierwiastków.
Na co zwrócić uwagę, wybierając ziemię ogrodową?
Najlepiej, kiedy warunki glebowe odpowiadają konkretnemu, określonemu rodzajowi uprawy. Pierwszym krokiem, by osiągnąć podobny efekt, jest sprawdzenie wymaganego odczynu ziemi ogrodowej. Roślinność znajdująca się na polskich posesjach zwykle preferuje obojętne albo lekko kwaśne podłoże, choć zdarzają się pewne wyjątki. Do kwiatów preferujących zasadowe pH należą np. ciemierniki, goździki i lawenda, z kolei po kwasolubnej stronie znajdują się m.in. hortensje, wrzosy, rododendrony i magnolie, a nawet trawa (ph waha się tutaj od 5,5 do 6,5).
Podłoże powinno składać się z grudek, które łączą się ze sobą przy pomocy „próchnicy” – taka struktura sprawi, że gleba będzie optymalnie natleniona oraz nawodniona. W podobny sposób prezentuje się np. czarnoziem, polecany też pod trawniki dzięki właściwej przepuszczalności i zawartości składników odżywczych. Przed zasianiem trawy bądź innych roślin, należy jednak upewnić się, że posiada się odpowiednią ilość ziemi ogrodowej (znajdującej się w ofercie m.in. firmy Mrówka z Nasielska) w stosunku do liczby i rodzaju nasadzeń oraz wielkości posesji.
Ile ziemi ogrodowej trzeba zamówić?
Aby trawnik prezentował się należycie (zdrowo i efektownie), przygotowane podłoże powinno mieć min. 5 cm grubości (jeszcze lepsze efekty osiągnie się wtedy, gdy będzie go nawet więcej). Byliny, czyli popularny typ wielorocznych kwiatów, potrzebują z kolei trochę grubszą warstwę ziemi ogrodowej (od 10 cm), a krzewy i drzewa – właściwie maksymalne wypełnienie ich części korzeniowej. Obliczając wymaganą ilość podłoża, poleca się przeliczyć je na metry sześcienne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana