Zastosowanie drutów kolczastych
Rynek oferuje odbiorcom szeroki zakres rozwiązań umożliwiających grodzenie terenu. Jednym z najstarszych sposobów jest wykorzystanie drutu kolczastego. Pełni on nie tylko formę skutecznej ochrony, ale również odstrasza potencjalnych złodziei, czy innych intruzów. Jednak warto pamiętać, że ta forma ogrodzenia nie zawsze nie zawsze spełnia wymogi prawne. Sprawdź, kiedy można bez przeszkód wykorzystać drut kolczasty.
Czym jest drut kolczasty?
Drut kolczasty według fachowego nazewnictwa jest liniowym elementem konstrukcyjnym. Stosuje się go między innymi do budowy:
- zapór,
- zasiek,
- płotów.
Do produkcji drutu kolczastego wykorzystuje się materiał najwyższej jakości. Tylko wtedy daje on gwarancję odpowiedniej wytrzymałości. Wykorzystując metodę ocynkowania, można zwiększyć jego odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – podkreśla specjalista z METALZBYT.
Drut kolczasty najczęściej występuje pod postacią splecionych ze sobą dwóch lub trzech stalowych drutów. Na każdym drucie, w pewnych odstępach od siebie umieszcza się ostre kolce. Są to nawet kilkucentymetrowe zakończenia. Ich użycie sprawia, że nie można obracać spiralnych drutów. Zazwyczaj drut kolczasty wykorzystuje się do grodzenia pastwisk z bydłem. Chociaż ze względu na rozwój technologii i dostęp do innych rozwiązań spotyka się go coraz rzadziej w takim użyciu.
Gdzie najczęściej wykorzystuje się drut kolczasty?
Element, jakim jest drut kolczasty, wykorzystuje się do zwieńczenia szczytu ogrodzenia. Dotyczy to najczęściej konstrukcji z siatki. Czasem jednak spotyka się ogrodzenie panelowe z drutem. Można zastosować go na całej długości działki. Jego użycie pozwala skutecznie odstraszyć niepożądane osoby przed włamaniem się na teren posesji. Warto jednak zauważyć, że drut kolczasty znacznie częściej znajduje wykorzystanie na terenach przemysłowych i w gospodarstwach rolnych, niż na działkach prywatnych.
Wykorzystując drut kolczasty, trzeba postępować zgodnie z prawem budowlanym. Chociaż to nie wymaga uzyskania zezwolenia, to jednak wyróżnia się kilka zasad, które muszą być bezwzględnie przestrzegane. W sytuacji, kiedy ogrodzenie będzie wyższe niż 2,2 m, lub tego typu element będzie wykorzystany w miejscu publicznym, należy zgłosić to do odpowiedniego urzędu. Zgodnie z obowiązującym prawem, drut kolczasty nie powinien również stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt, dlatego nie można montować go na ogrodzeniach niższych niż 1,8 m. Zasady te przewidują jednak pewne wyjątki. Dotyczą one grodzenia zakładów karnych, czy aresztów śledczych.
Czy warto zdecydować się na wykorzystanie drutu kolczastego w budowie ogrodzeń?
Właściwe zabezpieczenie działki jest szczególnie istotne dla zakładów produkcyjnych o dużych powierzchniach. Solidne ogrodzenie z dodatkowym elementem w postaci drutu kolczastego ma skutecznie zniechęcić potencjalnego włamywacza przed próbą wtargnięcia i kradzieży kosztownych urządzeń budowlanych, czy materiałów produkcyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana