Sposoby wykańczania chodników z kostki brukowej
Wiele chodników, szczególnie w miastach, jest układanych z wykorzystaniem kostki brukowej. Dzięki temu mają one nowoczesny wygląd oraz dłużej trwa ich eksploatacja. Taki materiał nawet jeżeli się uszkodzi, to nie przyczynia się do powstawania ubytków, które mogą spowodować upadek przechodnia. Najczęściej kostkę brukową układa się przy prywatnych posesjach lub w niedalekiej odległości od przejścia dla pieszych.
Czemu układa się kostkę brukową na chodnikach?
Coraz częściej zamiast tradycyjnej warstwy chodnika stosuje się kostkę brukową. Jest ona o wiele bardziej wytrzymała oraz odporniejsza na warunki atmosferyczne. W porównaniu do innych nawierzchni nie ulega falowaniu oraz wytrzymuje o wiele większy nacisk. Kostkę brukową łatwiej także utrzymać w jednej linii, co wspomaga poruszanie się po chodniku osób starszych.
Wykorzystanie kostki brukowej do układania chodników pozwala na ich dłuższe użytkowanie. Zdarza się, że wcześniej zastosowany materiał jest pełen pęknięć oraz ubytków, przez co stanowi utrudnienie do poruszania się po nim hulajnogom elektrycznym lub rowerom. Osoby poruszające się o kulach lub wózkach inwalidzkich nie mają natomiast problemów z przemieszczaniem się po kostce brukowej.
Jak wygląda układanie kostki brukowej?
Praca nad ułożeniem kostki brukowej na chodniku rozpoczyna się od dokładnej inspekcji materiału. Należy upewnić się, że wszystkie elementy nie mają pęknięć, czy innych niedoskonałości. Po dokonaniu oględzin rozpoczyna się podbudowa. Szacuje się możliwe obciążenia i w stosunku do nich decyduje się jaką grubość należy zastosować.
Kolejnym krokiem jest wyrównanie całości za pomocą piasku. Na uzyskanej nawierzchni układa się kostkę brukową. Proces ten musi być wykonany niezwykle precyzyjnie, żeby zapewnić odpowiednią stabilność oraz wytrzymałość. Na końcu wykonuje się wibrowanie, aby uzyskać jednolitą linię całego chodnika.
Komu zlecić ułożenie chodnika?
Wszelkie prace związane z położeniem chodnika można wykonać samemu. Jednak ze względu na długość prac oraz konieczność wykazania się odpowiednią wiedzą pracę można powierzyć specjalistom takim jak firma Mabud.
Jeżeli jest to przestrzeń publiczna, koszt takiej inwestycji ponosi Urząd Miasta, lecz w przypadku prywatnej potrzeby ułożenia kostki brukowej koszt spada na właściciela przestrzeni. Warto to zrobić, aby w przyszłości uniknąć renowacji uszkodzonej powierzchni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana