Sadzenie malin krok po kroku
Drobne, czerwone lub jasnoróżowe owoce o dużej zawartości witaminy C i polifenoli, doskonałym smaku, jędrne i świetnie nadające się zarówno do przetworów, jak i zjedzenia prosto z krzewu. Maliny, ponieważ to o nich mowa, to obecnie najchętniej sadzone owoce w przydomowych ogródkach. Jeżeli również zastanawiasz się nad ich uprawą, dowiedz się, jak sadzić maliny krok po kroku oraz którą odmianę warto wybrać.
Kiedy, gdzie i w jaki sposób sadzić maliny?
Maliny można sadzić zarówno wczesną wiosną, jak i jesienią (wówczas więcej owocują w pierwszym roku). Najlepszym stanowiskiem dla malin jest miejsce półcieniste i osłonięte od wiatru. W miejscu wybranym do uprawy należy zadbać o lekko przepuszczalne i żyzne podłoże. Maliny najlepiej rosną na gruncie próchniczym o współczynniku pH 5-6,5, dlatego warto przed ich sadzeniem wykopać głębokie na ponad pół metra doły i wypełnić je glebą próchniczą.
Jak podpowiada pracownik Gospodarstwa Ogrodniczego Szetyńscy, zajmującego się produkcją krzewów jagodowych, sadzenie malin powinno przebiegać następująco:
- przycinanie zbyt długich, uszkodzonych bądź wysuszonych korzeni oraz przycinanie pędów na długość 30-50 cm,
- wykopanie dołów – doły dla krzewów malinowych powinny mieć co najmniej 10 cm głębokości i 20 cm szerokości; rozstaw między sadzonkami, z uwagi na ich szeroki rozrost, powinien wynosić około 50 cm,
- wkładanie sadzonek do ziemi – rośliny należy włożyć tak, aby stały pionowo oraz wykonać dla nich podpory na czas wzrostu, do których przywiązuje się pędy,
- zasypanie sadzonek – boki dołków należy zasypać ziemią, ubić ją i podlać obficie wodą; rośliny sadzone jesienią wymagają dodatkowo ściółkowania, aby nie przemarzły zimą.
Na co zwrócić uwagę, wybierając maliny do ogrodu?
Na rynku dostępnych jest wiele odmian malin, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Pod uwagę należy wziąć nie tylko wielkość i smak owoców, ale też produktywność rośliny, łatwość zbioru, trwałość owoców, odporność rośliny na choroby i szkodniki, okres zbiorów, wymagane zabiegi pielęgnacyjne czy przydatność po spożycia surowych lub zamrożonych malin. Mając na uwadze te czynniki, można zasadniczo podzielić odmiany malin na takie, które nadają się do przemysłowej produkcji oraz te, które doskonale sprawdzą się w przydomowym ogrodzie.
Na szczególną uwagę zasługuje malina Delniwa – deserowa odmiana, która obficie owocuje dużymi, stożkowatymi owocami o doskonałym smaku. Maliny Delniwa nie rozpadają się po zamrożeniu, są jędrne i łatwo odchodzą od szypułek, a ich uprawa jest stosunkowo łatwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana