Procesy projektowania ogrodu
Aby ogród mógł spełniać swoje funkcje i w pełni cieszyć właścicieli, powinien zostać zaprojektowany w odpowiedni sposób. Proces przygotowywania projektu przebiega w kilku etapach. Sprawdźcie, czego możecie się spodziewać, kiedy powierzycie zaprojektowanie ogrodu specjalistom.
Dobry plan jest konieczny
Ogród to miejsce, w którym można spędzać swój wolny czas i odpoczywać, dlatego powinien być urządzony w sposób sprzyjający relaksowi. Można zaplanować jego infrastrukturę samodzielnie lub skorzystać z usług firmy zajmującej się tym profesjonalnie.-Przed rozmową ze specjalistą od projektowania ogrodów należy zastanowić się nad swoimi marzeniami i skonfrontować je z możliwościami. Założenia dotyczące projektu ogrodu zależą, bowiem od dostępnej przestrzeni, indywidualnych preferencji właściciela oraz budżetu, jaki może on przeznaczyć na całe przedsięwzięcie – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Centrum Ogrodnicze Ogród Śląski.
Proces projektowania ogrodu
Planowanie zagospodarowania ogrodu przebiega w następujących etapach:- Konsultacja wstępna połączona z pomiarem – to spotkanie z projektantem w terenie, często określane mianem wizji lokalnej. Projektant oraz inwestor spotykają się na terenie przyszłego ogrodu w celu określenia preferencji i marzeń klienta, co do planowanej przestrzeni. Podczas tego spotkania konieczna jest weryfikacja dokumentacji gruntu z jego pomiarem rzeczywistym. Przeprowadzenie pomiarów konieczne jest do potwierdzenia stanu działki, jaki przedstawiony jest na jej planie. Jeśli właściciele nie posiadają aktualnego planu jest on tworzony na podstawie pomiarów w trakcie wizji lokalnej. Tereny rozległe wymagają dodatkowo przygotowania mapy wysokościowej, czym zajmuje się geodeta. W trakcie pomiarów tworzy się także dokumentację fotograficzną. Ważne są także widoki na sąsiedztwo działki oraz ogólne rozeznanie najbliższego sąsiedztwa. Sprawdza się także lokalizację źródła wody oraz prądu, które będą potrzebne do oświetlenia ogrodu lub montażu systemu nawadniania. Wszystko, co zostanie ustalone na tym etapie, będzie podstawą do dalszego procesu tworzenia projektu, dlatego do tego spotkania najbardziej przygotowany powinien być inwestor.
- Projekt koncepcyjny – opracowywany na podstawie pomiarów i rozmów, zawiera dwie bądź trzy ilustrowane koncepcje planowanego ogrodu (rzut z góry z jego objaśnieniami oraz w szczególnych przypadkach wizualizacje kluczowych elementów). Wybrana koncepcja stanowi bazę do stworzenia projektu końcowego.
- Projekt końcowy – pełna wersja projektu ogrodu, na podstawie, którego inwestor może urzeczywistnić plany z projektu. Kompletny projekt zawiera plan koncepcyjny, plan zestawienia nawierzchni, plan oświetlenia, plan specyfikacji roślinnej. Na specjalne zamówienie klienta, można do projektu dołączyć szczegółowy plan systemu nawadniania. Oprócz planów, w tzw. teczkę projektowej pojawia się całościowy spis projektowanych roślin, wizualizacje 3d oraz filmik, prezentujący przestrzenny model ogrodu. Dużą zaletą filmiku, jest zdolność wizualizacji ogrodu zarówno podczas dnia, jak i w nocy. Biuro projektowania Ogrodu Śląskiego dodatkowo oddaje swoim klientom krótki poradnik pielęgnacyjny dla ogrodowych nowicjuszy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana