Podstawowe zasady pielęgnacji ogrodu
Ogród dla wielu osób stanowi miejsce wyciszenia i relaksu na łonie natury, zwłaszcza po ciężkim tygodniu pracy. Jednak ogród jest także miejscem, o które trzeba przez cały czas dbać i pielęgnować rosnące w nim drzewa i kwiaty, jeśli chcemy zapewnić im optymalne warunki do rozwoju. Jak jednak to robić i jakie są podstawowe zasady pielęgnacji ogrodu? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, czytaj dalej ten artykuł.
Czy każdy ogród pielęgnuje się tak samo?
Po pierwsze warto mieć na uwadze, że ogród ogrodowi nierówny. Oznacza to, że dla niektórych ogród może sprowadzać się do elegancko przyciętego trawnika i kilku drzew, podczas gdy dla innych osób będzie on tożsamy z różnorodnością kwiatów i krzewów, a jeszcze inni nazwą nim ogród warzywny. Z tego względu pielęgnacja ogrodów to pojęcie dość szerokie, które obejmuje bardzo wiele prac uzależnionych od rodzaju ogrodu. Jeżeli więc podstawą naszego ogrodu jest dobrze przystrzyżony trawnik, to prace pielęgnacyjne w takim wypadku polegać będą głównie na jego koszeniu i podlewaniu. W przypadku drzew owocowych i krzewów, niezbędne będzie ich przycinanie, które wykonuje się przeważnie wczesną wiosną oraz późnym latem. Jeśli chodzi o nawożenie, to nawozi się głównie młode drzewka i krzewy. Poza tym, w przypadku drzew owocowych, należy usuwać leżące pod drzewami gnijące owoce, jak też zadbać o podparcie gałęzi, kiedy drzewa zbyt obficie plonują.
Kwietnik, a może warzywnik? Co zrobić, kiedy ogród wymaga od nas zbyt wiele pracy?
Jeszcze inny zakres prac pielęgnacyjnych trzeba będzie wykonać, gdy w naszym ogrodzie posadzimy lub wysiejemy kwiaty. Po pierwsze musimy regularnie wyrywać chwasty, jak też od czasu do czasu spulchnić ziemię. Kwiaty należy także regularnie podlewać, dbając o to, aby ziemia była wystarczająco wilgotna. Pielęgnacja ogrodu jest więc zadaniem pracochłonnym, wymagającym specjalistycznej wiedzy, które jednak możemy sobie ułatwić korzystając np. z usług ogrodniczych firmy Garden Complete, czyli jednej z firm zajmujących się zagospodarowaniem terenów zielonych. Jeszcze więcej pracy będziemy mieli, jeśli w naszym ogrodzie postanowimy uprawiać warzywa. W przypadku warzywnika należy szczególnie zadbać o żyzność gleby, jej odpowiednie nawodnienie oraz regularne odchwaszczanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana