Nawozy organiczne do roślin ogrodowych i ich charakterystyka
Profesjonalni ogrodnicy, posiadacze przydomowych ogródków, jak i miłośnicy balkonowego ogrodnictwa pragną, aby ich roślinki dobrze się rozwijały i jak najdłużej cieszyły oko. W celu zagwarantowania owocnych upraw, korzystają z różnego typu nawozów. Jedni preferują syntetyczne preparaty, a inni skłaniają się ku organicznym produktom. Czym charakteryzują się nawozy naturalne?
Zalety nawozów organicznych
Główną pozytywną cechą nawozów organicznych jest przyjazność dla środowiska naturalnego. Ekologia stanowi ważny temat na skalę globalną i każdy powinien zatroszczyć się o planetę, na której żyje. Jednak naturalne nawożenie ma też zalety stricte powiązane z uprawami.
Specjalista pracujący dla firmy Mestall, która zajmuje się produkcją i sprzedażą nawozów organicznych, stwierdza: Czynnikiem kluczowym dla pomyślnych upraw jest żyzność gleby, na którą wpływa głębokość warstwy próchnicy. Większość polskich gleb nie obfituje w próchnicę, a w przeciągu ostatniej dekady, jej procent stopniowo ulegał zmniejszeniu. Dlatego rolnicy i ogrodnicy powinni zaznajomić z się ofertą produktów do nawożeniach tychże gleb.
Nawozy organiczne są łatwo wchłaniane przez glebę, ich regularne dozowanie poprawia jakość gleby, a także wpływają korzystnie na proces rozwijania się roślin. Są bogatym źródłem składników odżywczych, działają pozytywnie na przyswajanie przez glebę energii słońca, poprawiają jej gospodarkę wodną i zapewniają optymalne pH. Organiczne nawozy ułatwią pracę rolnikom i ogrodnikom, gdyż nie wymagają przekompostowania.
Rodzaje nawozów organicznych
Domowymi sposobami można otrzymać nawozy organiczne w formie obornika lub kompostu. Pierwszy z nich jest dostępny raczej dla posiadaczy gospodarstw rolnych, ale nawet ogrodnik amator może, po zebraniu roślinnych resztek, wyprodukować kompost.
Do często używanych nawozów jest biohumus, który bazuje na rozkładzie masy organicznej przez mikroorganizmy oraz dżdżownice. Jest bogaty w składniki pokarmowe i próchnicę, a najlepsze biohumusy są efektem pracy dżdżownic kalifornijskich. Cenionym organicznym nawozem jest też granulat, wytwarzany na bazie odchodów zwierząt gospodarskich, nazywany obornikiem bydlęcym. Po obróbce technicznej traci swój charakterystyczny zapach.
Odzwierzęcymi nawozami są też guano, produkowany z odchodów ptaków wodnych i nadmorskich przeważnie z Ameryki Południowej oraz pomiot ptasi. Rośliny kwasolubne warto nawozić torfem ogrodniczym. Najmniej popularne, ale nie mniej wartościowe są nawozy z węgla brunatnego lub drzewnego, leonaryty, czy włókna kokosowe stosowane do ciężkich ziem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana