Najpiękniejsze krzewy ozdobne idealne do Twojego ogrodu
Krzewy mogą pełnić w ogrodzie nie tylko funkcję estetyczną, ale również praktyczną. Doskonale nadają się na żywopłoty. Krzewy posiadające jadalne owoce mogą służyć zarówno nam jak i dzikim zwierzętom. No i oczywiście krzewy ozdobne stanowią doskonałą dekorację ogrodu – dzięki nim możemy stworzyć kolorowe kompozycje, cieszące oczy o każdej porze roku.
Ze względu na różnorodność gatunków, niezależnie od nasłonecznienia czy stanu gleby, bez problemu znajdziemy krzewy ozdobne, które zaaklimatyzują się w naszym ogrodzie. O najpiękniejszych krzewach ozdobnych opowie specjalista z Gospodarstwa Szkółkarskiego Andrzeja Krysiaka.
Krzewy kwitnące, o ozdobnych liściach i owocach
Jeśli zależy nam na kwitnących kompozycjach warto zwrócić uwagę na krzewy kwitnące. Jeśli chcemy cieszyć się kwiatami przez cały rok możemy wybrać krzewy, które kwitną o różnych porach roku. Wiosną zakwitnie forsycja, lilak pospolity czy jaśminowiec wonny – kwiaty tych krzewów dodatkowo pięknie pachną. Latem kwitną hortensje i róże. Wiele odmian róż kwitnie również jesienią. Nawet zimą możemy cieszyć się z kwitnących krzewów – wówczas kwiaty wypuszczają oczary.
Jeśli wolimy krzewy liściaste również mamy w czym wybierać. Możemy posadzić w ogrodzie berberysy, hortensje czy klony, a także zielone cisy lub jałowce. Krzewy o liściach sezonowych na jesień będą mienić się różnymi kolorami żółci, pomarańczy i czerwieni, natomiast krzewy zimnozielone będą dodawały uroku także zimą.
Dodatkowo możemy zdecydować się na krzewy posiadające jadalne owoce. Jeśli posadzimy dziką różę, czarny bez, rokitnika lub pigwowca, będziemy mogli wykorzystać owoce do produkcji nalewek, soków czy herbat. Z jadalnych owoców skorzystają również dzikie zwierzęta odwiedzające nasz ogród, na przykład ptaki czy jeże.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze krzewów ozdobnych?
Przede wszystkim na warunki panujące w naszym ogrodzie i wymagania poszczególnych krzewów. Jeśli mamy ogród nasłoneczniony, z dobrze przepuszczalnym podłożem każdy krzew powinien się przyjąć. Jeśli jednak mamy ziemię piaszczystą lub gliniastą, a w ogrodzie panuje cień wybierzmy gatunki, które poradzą sobie w trudnych warunkach. Do ogrodów zacienionych sprawdzi się na przykład cis pospolity albo czarny bez, na gliniastym podłożu będzie rosła magnolia, a na piaszczystym jałowce czy berberysy.
Warto również wziąć pod uwagę wysokość krzewów. Jeśli wybierzemy krzewy o różnych wysokościach stworzymy ciekawe, piętrowe kompozycje. Niskie krzewy, takie jak na przykład lawenda, sprawdzą się jako ozdoba oczek wodnych lub ścieżek, średnie i wysokie, przykładowo krzewuszka cudowna, klony czy głogi, będą doskonałe na żywopłot.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana