Na czym polega uproszczona technologia siewu?
Uproszczona technologia siewu to alternatywa dla klasycznej uprawy pługowej. W metodzie tej zmniejsza się intensywność prac polowych oraz świadomie rezygnuje z niektórych zabiegów uprawowych pożniwnych i przedsiewnych. W poniższym wpisie wyjaśniamy, czym charakteryzują się siewniki przeznaczone do uprawy uproszczonej i jakie są zalety tej metody wysiewu.
Kiedy stosować uproszczoną technologię siewu?
Uproszczona technologia siewu oraz uprawa zerowa to metody coraz chętniej stosowane przez polskich rolników. Można je wykorzystać na glebach bogatych w związki organiczne i wapń, natomiast nie powinno się ich przeprowadzać na glebach słabo przepuszczalnych i piaszczystych. Uprawa uproszczona polecana jest w sytuacjach, w których z różnych przyczyn przeprowadzenie pełnej uprawy gleby jest niemożliwe.
Siewnik do uprawy uproszczonej
Najbardziej istotnym elementem uprawy uproszczonej jest wysiew nasion. Jak mówi nam pracownik firmy Agromarket Jaryszki, specjalizującej się w sprzedaży maszyn rolniczych uznanych producentów z kraju i zagranicy:
W uprawie bezorkowej stosuje się siewniki wyposażone w specjalne koła dogniatająco-wyrównujące oraz rząd kół zapobiegających zapadaniu się maszyny. Sekcja wysiewająca zbudowana jest z aparatu wysiewającego oraz redlic talerzowych niszczących resztki pożniwne, natomiast sekcja uprawowa zawiera tarcze przecinające glebę. Tak skonstruowana maszyna zapewnia precyzyjny siew, który w przyszłości zaowocuje plonem o wysokiej jakości.
Ciekawym wariantem jest siew pasowy, który łączy w sobie zalety uprawy płużnej oraz siewu bezpośredniego. Wykonuje się go za pomocą agregatów uprawowych: kultywatorów, rozsiewaczy i siewników.
Zalety i wady uproszczonej technologii siewu
Mniej prac związanych z przygotowaniem gleby pod wysiew to dla rolnika oszczędność czasu i paliwa, a także mniejsza eksploatacja maszyn. Uprawa uproszczona jest szczególnie atrakcyjna dla rolników posiadających gospodarstwa rolne o dużych areałach. Ale to nie jedyne jej zalety. Uprawa bezorkowa bardzo dobrze wpływa na strukturę gleby, jej porowatość, pojemność wodną oraz zawartość substancji organicznych. Ponadto zmniejsza się ryzyko erozji gleby.
Największą wadą uprawy uproszczonej jest większy poziom zachwaszczenia pola i związane z nim pojawienie się takich gatunków chwastów jak perz oraz ostrożeń polny. Z tego względu rolnik musi zadbać o odpowiedni dobór środków ochrony roślin oraz liczyć się z tym, że zostaną one zużyte w większej ilości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana