Na czym polega projektowanie ogrodów?
O tym jak ważny jest kontakt z przyrodą nikogo nie trzeba przekonywać – wystarczy opuścić mury swojego domu lub mieszkania i udać się na spacer do parku czy lasu, aby poczuć zew natury. Szczególnymi szczęściarzami są jednak posiadacze własnych ogrodów, którzy dostęp do zieleni mają na wyciągnięcie ręki. Jednak, aby taki ogród spełniał wszystkie swoje funkcje, musi być odpowiednio zaprojektowany. Sprawdźcie na czym polega projektowanie ogrodów.
Aranżacja ogrodu, wbrew pozorom, nie należy do najłatwiejszych zadań. Każdy tego typu teren powinien bowiem łączyć najwyższe walory estetyczne z jak największą funkcjonalnością. Osiągnięcie kompromisu pomiędzy tymi dwoma cechami to nie lada sztuka, która wymaga odpowiedniej wiedzy i pewnych umiejętności dotyczących projektowania ogrodów.Często przejeżdżając przez tereny podmiejskie można zauważyć wiele posesji z przynależącymi do nich ogrodami. Wiele z nich ma spory potencjał, który w większości przypadków pozostaje jednak niewykorzystany. Wszystko dlatego, że ogrody projektowane na własną rękę są przeważnie dziełami przypadku, w których panuje chaos – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę RYŚ I GRZEŚ.
Tajniki projektowania ogrodów
Pierwszym krokiem do zaprojektowania funkcjonalnego ogrodu jest rozrysowanie jego szczegółowego planu. Nie ma bowiem niczego gorszego od realizacji swoich wizji na oślep, kierując się tylko i wyłącznie przypuszczeniami. Warto pamiętać, że każdy nieprzemyślany krok może przynieść efekt daleki od oczekiwanego. Niektóre decyzje mogą być nawet tragiczne w skutkach – za szybko rozrastające się drzewa posadzone w nieodpowiedniej odległości od budynku mogą naruszyć jego fundamenty. Po stworzeniu planu działki koniecznie trzeba na nim zaznaczyć obszar, na którym można pracować i umiejscowić na nim elementy stałe, takie jak dom, garaż, drogi dojazdowe, ścieżki czy drzewa, których nie chcecie usuwać. Ponadto, musicie też zastanowić się nad funkcjami jakie ma spełniać wasz ogród, w tym przede wszystkim nad tym, komu ma służyć – dzieciom, czy dorosłym. Ostatnim krokiem podczas projektowania ogrodu jest naniesienie na plan wszystkich elementów jakie chcemy w nim umieścić. To dobry moment aby dobrze przemyśleć ich umiejscowienie i podjąć decyzję o tym, co w danym ogrodzie się sprawdzi, a z czego jednak lepiej zrezygnować. Planując kwiatowe rabatki należy zasięgnąć opinii eksperta, który będzie wiedział czego te rośliny potrzebują. Podsumowując, projektowanie ogrodu dla wielu może okazać się wspaniałą zabawą. Ci, którzy jednak nie czują się na siłach, aby zaplanować swój wymarzony ogród samodzielnie, powinni zgłosić się o pomoc do firm specjalizujących się w aranżacji ogrodów.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana