Montaż sztucznej trawy na balkonie - krok po kroku
Sztuczna trawa zdobi nie tylko posesje i ogrody, ale coraz częściej spotykana jest na tarasach. Przede wszystkim dobrze maskuje wszelkie nierówności i nieestetyczne wybrzuszenia, a także nadaje ciepłego i przytulnego klimatu przestrzeni. Na popularność trawy balkonowej wpływa również jej stosunkowo prosty montaż, który z powodzeniem może być przeprowadzony samodzielnie. Jak rozłożyć sztuczną trawę na balkonie? Podpowiadamy!
Jak przygotować balkon do położenia sztucznego trawnika?
Powierzchnia, na której chcemy zamontować syntetyczną trawę, powinna być dokładnie oczyszczona, odkurzona oraz odtłuszczona. Poza tym rolki nie mogą zostać ułożone na nierównym i miękkim podłożu, ponieważ po ich położeniu wszystkie zgrubienia, grudki i nierówności będą wyraźnie widoczne.
W związku z tym przed montażem sztucznej trawy na balkonie należy nanieść na podłogę warstwę kruszywa o grubości 12 cm, a następnie warstwę wysiewki-podsypki kamiennej o grubości 2-8 mm. Oba tworzywa muszą być prosto rozmieszczone oraz zagęszczone. W następnej kolejności na tak przygotowany teren trzeba położyć geowłókninę.
Jak układać sztuczną trawę na balkonie?
Na pierwszym etapie montażu należy rozłożyć rolki płasko i przygotować je do przycięcia. Należy pamiętać, aby włókno trawy z rolek było ułożone w jednym kierunku. Kiedy mamy pewność, że rolki ułożone są równo, możemy przystąpić do ewentualnego przycięcia, jeżeli takie występuje.
Kolejnym krokiem będzie przyklejenie trawy za pomocą kleju poliuretanowego nakładanego na flizelinę. Szybszym i jednocześnie prostszym alternatywnym sposobem jest natomiast zastosowanie taśmy dwustronnej, która podobnie jak klej, doskonale połączy ze sobą wszystkie warstwy. Po dociśnięciu i wyschnięciu trawnika konieczne jest wykończenie jego brzegów, które można zaaranżować wedle własnych preferencji. Dobrym pomysłem będzie zarówno obciążenie ich piaskiem lub kamieniami, jak i przymocowanie gwoźdźmi lub dekoracyjnymi szpilkami.
Sztuczna trawa dostępna w ofercie DK-SHOP musi być dodatkowo wyczesana w przeciwnym kierunku do układania się włókien. Dla jej zabezpieczenia przed wgnieceniami, ubytkami lub wilgocią zalecane jest rozsypanie piasku kwarcowego i wprowadzenie go w każdą partię trawy specjalną szczotką. Właściwe wykończenie nie tylko ustabilizuje wszystkie włókna, ale również ochroni trawę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby wpłynąć na jej wygląd oraz żywotność.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana