Mieszanki traw pastewnych przydatne w hodowli krów mlecznych
Trawy pastewne to jeden z najważniejszych elementów pasz tworzonych z myślą o hodowli krów mlecznych. Bardzo często występują one w mieszankach z popularnymi roślinami bobowatymi, takimi jak na przykład koniczyna czerwona, biała lub łąkowa. Które pasze z traw pastewnych sprawdzają się najlepiej w przypadku hodowli bydła i z czego dokładnie się składają?
Czym są trawy pastewne?
Trawy pastewne to rośliny uprawiane w celu stworzenia pasz dla zwierząt hodowlanych. Najczęściej są one siane w gospodarstwach, w których nie występuje zbyt wiele zielonych terenów pozwalających na pozyskanie naturalnie rosnącego pożywienia. Takie gatunki pełnią również funkcję zapasów na zimę, kiedy to nie ma możliwości skorzystania z wypasu krów mlecznych bezpośrednio na łące.
- Trawy pastewne są wykorzystywane w niemal każdym dużym gospodarstwie. Niezwykle istotna jest ich jakość, od której zależy zawartość substancji odżywczych. Jako dystrybutor nasion roślin pastewnych dbamy o to, by były one bogate w składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju krów mlecznych. – mówi specjalista ze sklepu Małopolska Hodowla Roślin.
Jakie trawy to gatunki pastewne?
Mieszanki traw pastewnych mogą składać się z różnych roślin, nie tylko tych, które przypominają gatunki pojawiające się na przydomowych trawnikach. Zazwyczaj do takich produktów dodaje się także gatunki dwuliścienne wydające okazałe kwiatostany. W większości przypadków są to takie gatunki, jak:
- życica wielokwiatowa,
- życica trwała,
- życica westerwoldzka,
- życica mieszańcowa,
- kostrzewa trzcinowa,
- kostrzewa łąkowa,
- kostrzewa czerwona,
- tymotka łąkowa,
- koniczyna czerwona,
- koniczyna biała,
- koniczyna szwedzka,
- lucerna siewna,
- kupkówka pospolita.
Poszczególne mieszanki traw pastewnych dostępne na rynku różnią się od siebie składem oraz udziałem procentowym poszczególnych gatunków roślin.
Mieszanki traw pastewnych z ziołami
Niekiedy zdarza się, że do mieszanek traw pastewnych dodawane są również zioła. Mają one za zadanie poprawić walory smakowe oraz wpłynąć korzystnie na metabolizm zwierząt spożywających taką paszę. Niektóre gatunki działają także przeciwbólowo, przeciwzapalnie i antybakteryjnie, co wpływa na podniesienie jakości pozyskiwanego mleka.
Czy mieszanki traw pastewnych są wieloletnie?
Większość mieszanek traw pastewnych jest w pełni odporna na niskie temperatury. Jednocześnie są one w stanie odrastać w błyskawicznym tempie, co pozwala na uzyskanie dużej ilości paszy w stosunkowo krótkim czasie. Znaczna część dostępnych mieszanek może być uprawiana przez nawet 5 lat bez konieczności dosiewania kolejnej porcji nasion.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana