Kostka brukowa jako element ozdobny tarasu
Od dłuższego czasu w trendach architektonicznych można zauważyć tendencje do pozostawiania dużych otwartych przestrzeni, które wizualnie powiększają bryłę budynku oraz pozostawiają wiele wolności w zakresie dobierania dodatków i aranżacji. Dlatego coraz więcej domów jednorodzinnych oraz firm może poszczycić się pięknymi tarasami, najczęściej wykonanymi przy pomocy kostki brukowej lub płyty chodnikowej.
Czy kostka brukowa nadaje się do budowy tarasu?
Kostka brukowa jak najbardziej nadaje się do budowy tarasu. Najważniejszą zaletą tego materiału jest jego ogromna uniwersalność, która sprawia, że może być wykorzystana do najróżniejszych stylizacji ogrodowych. Wynika to z faktu, że surowce, z których produkowane są kostki brukowe, łatwo podlegają kształtowaniu i barwieniu przy pomocy specjalnych pigmentów. Dlatego w ten sposób możliwe jest uzyskanie właściwie dowolnych wzorów i kolorystyki obiektów.
Najczęściej w trakcie projektowania tarasów i przygotowania do ich budowy wybierane są również materiały, które mają zostać wykorzystane do realizacji założeń. Wiele osób decyduje się na dwa rozwiązania: kontrastowość i geometryczność. Ze względu na szeroką paletę barw łatwo jest łączyć ze sobą poszczególne kostki na zasadzie kontrastu, co umożliwia tworzenie wzorów przykuwających uwagę. Geometryczność natomiast kojarzy się z harmonią, wysoką jakością wykonania oraz dobrze wygląda wizualnie. A kostka brukowa ze względu na swoją przestrzenną budowę świetnie nadaje się do ich tworzenia.
Dystrybucją wielu rodzajów kostki dekoracyjnej oraz świadczeniem usług z zakresu układania jej zajmują się takie przedsiębiorstwa jak P.H.U. Ditrich z Pabienic.
Właściwości techniczne kostki brukowej
Oczywiście kostka brukowa to nie tylko bogactwo kolorów i łatwe w komponowaniu kształty. To przede wszystkim materiał budowlany, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na czynniki zewnętrzne. Należy pamiętać, że Polsce występują cztery pory roku i temperatury pomiędzy nimi są niezwykle skrajne. Dlatego wiele materiałów kamiennych, które znajdują zastosowanie w klimacie cieplejszym, u nas niestety nie wytrzymuje zimowych mrozów i letnich upałów.
Osobną kwestią jest wytrzymałość kostki brukowej na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na swoją budowę (i prawidłowy sposób ułożenia) jest w stanie wytrzymać wysoki nacisk oraz ścieranie np. nóg od stołu lub leżaków. Co więcej, stosowane w nich pigmenty testowane są pod kątem odbarwiania się w świetle UV, dlatego dobrze znoszą nawet długą ekspozycję na słońce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana