Korzyści wynikające ze stosowania siewników w uprawach
Siewniki to najważniejsze maszyny w gospodarstwie. Dobrej jakości sprzęt bardzo pozytywnie wpłynie na wydajność upraw różnego rodzaju. Eksperci są zgodni: innowacyjne, nowoczesne siewniki są przyszłością rolnictwa i warzywnictwa. Warto się dowiedzieć, jakie korzyści płyną ze stosowania tych urządzeń.
Siewnik pneumatyczny – ciekawa alternatywa
Interesującą alternatywą dla zwykłych siewników mechanicznych są siewniki pneumatyczne, np. produkowane przez turecką firmę HMS. Są one wykorzystywane do punktowego i precyzyjnego wysiewu nasion zboża i roślin. Maszyna wykorzystuje innowacyjną technologię, która charakteryzuje się ciekawym sposobem podania ziarna do gleby. Siewniki pneumatyczne wykorzystują strumień powietrza, by wtłoczyć nasiona do ziemi. Służy do tego specjalna wentylacyjna dmuchawa.
Dzięki tej technice wtłaczania nasion na polu zauważalne są większe wschody roślin, a co za tym idzie rolnicy mogą cieszyć się ze zdecydowanie większych plonów, co z kolei przekłada się na ich zyski materialne – tłumaczą przedstawiciele firmy HMS Agro Polska, dystrybutora oraz importera maszyn rolniczych, w tym właśnie innowacyjnych siewników HMS. Dzięki takim narzędziom można dokładniej i gęściej obsiać posiadany obszar. Eksperci wskazują, że współczynnik liczby nasion na hektar jest bardzo wysoki, co sprawia, że siewniki pneumatyczne często są nazywane przyszłością warzywnictwa. Kolejną ich zaletą jest uniwersalność – można je stosować do wysiewu ziarna o różnym kształcie. Szacuje się, że te maszyny mogą umożliwić wysiew nawet 150ha/m szerokości siewnika HMS.
Korzyścią stosowania siewników pneumatycznych, np. Pina Disc, jest oszczędność – rolnik nie musi już inwestować w ciągłe konserwacje i naprawy sprzętu. Zarówno talerzowy mechanizm wysiewu nawozu, jak i zbiornik nawozowy są wykonane z doskonałej jakości blach, które są odporne na korodowanie i negatywne działanie grzybów czy pleśni. Dlatego siewniki pneumatyczne są bardzo łatwe w utrzymaniu, gwarantując przy tym większą wydajność prac gospodarskich.
Siewniki zbożowe – innowacja i jakość
Uniwersalne siewniki zbożowe z powodzeniem pracują na różnych glebach, dostosowując głębokość wysiewu do określonych nasion. Rolnicy z całej Polski cenią sobie intuicyjność tego narzędzia, którego specjalnie zaprojektowana dwutalerzowa sekcja wysiewająca ułatwia wysiew na każdych terenach: zarówno pagórkowatych, jak i płaskich. Z kolei kółka dociskowe dbają o jakość ziemi niezależnie od ukształtowania geograficznego na gospodarstwie. Siewniki do zboża mają wiele zalet, ale najczęściej wymienia się korzyści płynące z uniwersalnego charakteru tego sprzętu.
Inwestycja w siewnik zbożowy, np. siewnik MiyaWDisc, jest bardzo opłacalna w przypadku gospodarstw, które potrzebują urządzeń potrafiących zaadaptować się do wysiewu dużych, średnich i małych nasion. Co więcej, takie maszyny są wyposażone w dwurzędowe rolki wysiewające, które umożliwiają dawkowanie ziaren zgodnie z precyzyjnymi regułami. O komforcie użytkowania siewników do zboża decyduje także obecność elektronicznego systemu ścieżkowania, który zapewnia ciągłość wykonywanej pracy.
Siewniki do kukurydzy i buraków – efektywny wysiew
Stosowanie takich narzędzi do precyzyjnego wysiewu nasion przynosi wiele atrakcyjnych korzyści również dla gospodarstw, które są zdominowane przez produkcję buraków czy kukurydzy. Współcześnie siewniki do kukurydzy są dostępne na rynku w dwóch wersjach: siewniki pneumatyczne oraz urządzenia mechaniczne. Jednak to zakup pierwszej z nich będzie bardziej opłacalny, gdyż takie maszyny rolnicze charakteryzują się lepszą wydajnością.
Siewniki do kukurydzy znacząco przyczyniają się do ograniczenia liczby zmarnowanych nasion. Mechanizm pneumatyczny zdecydowanie pomoże w utrzymaniu jakości uprawy na dużych obszarach rolnych. Niewątpliwymi korzyściami płynącymi ze stosowania tych narzędzi są: widoczne obniżenie strat ilościowych oraz znaczne przyspieszenie prac. Co więcej, efektywność wysiewu jest podtrzymana również na stromych terenach pagórkowatych lub górzystych.
Aby zwiększyć efektywność siewu buraka, często stosuje się siewniki do buraków, które są podstawą nowoczesnych i wydajnych gospodarstw rolnych. Producenci zawsze odpowiadają na potrzeby rolników, mogą z powodzeniem wykonać sprzęt z jednym z trzech rozwiązań technicznych. Maszyna może korzystać z systemu łóżeczkowego, tarczowego lub taśmowego. Wszystkie zespoły wysiewające doskonale współpracują z nasionami kalibrowanymi oraz otoczkowanymi. Dlatego zaletą siewników do buraków jest ogromna uniwersalność – prędkość siewu rzędowego jest utrzymana nawet przy zróżnicowanych typach nasion.
Obowiązkowe wyposażenie każdego gospodarstwa
Od dobrego i sprawnego zasiewu zależy wysokość i jakość uzyskanego plonu. Dlatego warto wybrać takie siewniki, które zapewnią najlepsze warunki rozwoju nasion w glebie. Dobrą opcją może być zakup siewnika HMS, siewnika pneumatycznego do kukurydzy, siewnika do buraków lub siewnika MiyaWDisc do zboża. Wszystkie maszyny zagwarantują doskonałe wschody przy niewielkich nakładach pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana