Jak zaprojektować dom przyjazny alergikom?
Alergicy nie mają łatwego życia. Cierpiący na alergie powinni być uważni na wszelkie czynniki znajdujące się w otoczeniu, również podczas wyboru domu, ponieważ w leczeniu alergii istotną rolę odgrywa eliminacja alergenu. Ważne jest zatem, aby projektowany dom był wolny od szkodliwych substancji. Jakimi zasadami kierować się przy doborze odpowiedniego domu? O tym przeczytacie w poniższym artykule.
Na co zwracać uwagę na zewnątrz domu...
W przypadku alergików dbałość o zdrowie zaczyna się już podczas wyboru lokalizacji domu oraz projektowania jego aranżacji. Należy wziąć pod uwagę stopień wilgotności powietrza i gatunki roślin, które rosną na danym obszarze. Warto pamiętać, że w centrach miast unoszą się spaliny samochodowe, które mogą powodować uczulenie, a u osób chorujących na astmę dodatkowo zaostrzać jej przebieg. Wybierając dom na przedmieściu, trzeba zwrócić uwagę na pobliskie tereny zieleni i sprawdzić, czy znajdują się tam drzewa, krzewy lub owady, które mogą uczulać. Alergicy powinni też unikać wilgotności, którą charakteryzują się dawne tereny bagienne, luźne piaski oraz miękkie gliny. Duża wilgotność panuje również w piwnicach, ale z tym problemem można się uporać. Wystarczy zastosować odpowiednią izolację przeciwwilgociową zabezpieczającą fundamenty przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych....i w jego wnętrzu?
Wewnątrz domu dla alergików zalecane jest stosowanie materiałów, które mają niską zawartość lotnych związków organicznych, np. specjalnych farb hipoalergicznych ze środkami przeciwgrzybicznymi.Ściany można pokryć także powłokami z naturalnych materiałów, takich jak drewno, tworzące korzystny mikroklimat. Gładkość takiej powłoce zapewnią tynki gipsowe, które pozytywnie wpływają na stopień wilgotności powietrza, a także farby wodorozcieńczalne oraz fotokatalityczne, sprawdzające się w ograniczaniu rozwoju drobnoustrojów – uważa ekspert z firmy ITS, która zajmuje się budową domów jedno- i wielorodzinnych o konstrukcji drewnianej.W trakcie wyboru tekstyliów warto zrezygnować z dywanów i wykładzin oraz ograniczyć korzystanie z grubych zasłon, czyli elementów sprzyjających rozwojowi roztoczy. Lepiej zainwestować w wycieraczkę syntetyczną, a do sypialni wybrać pościel i materace antyalergiczne. Jeżeli chodzi o kanapę, najlepiej zaopatrzyć się w model skórzany lub winylowy. Wszelkie materiały powinny być zdolne do prania w temperaturze co najmniej 60°C, co pozwoli uniknąć rozwoju roztoczy. Na rynku istnieją także specjalne proszki do prania dla alergików. Oprócz roztoczy reakcję alergiczną mogą wywołać metalowe elementy wyposażenia, zwłaszcza jeśli zawierają domieszkę chromu lub niklu. Na szczęście producenci klamek, listew czy uchwytów oferują nowoczesne modele, które pozbawione są tych pierwiastków. Podczas aranżacji wnętrz warto wziąć pod uwagę zakup mebli na kółkach lub zawieszanych, które ułatwiają utrzymanie czystości, zrezygnować z drobnych elementów dekoracyjnych lub schować je do szafek, a także unikać otwartych półek sprzyjających osadzaniu się kurzu.
System grzewczy i oczyszczanie powietrza
Alergicy powinni także uważać na system grzewczy w domu. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania płaszczyznowego, gazowego lub pomp ciepła. Warto pamiętać, że konwekcja prowadzi do unoszenia kurzu w ciepłym powietrzu, dlatego lepiej zainwestować w ogrzewanie oparte na promieniowaniu. Równie ważną kwestią jest oczyszczanie powietrza, które może być przeprowadzane przy użyciu urządzeń mechanicznych oraz roślin, a także utrzymywanie optymalnego stopnia jego wilgotności, który powinien oscylować od 45% do 60%. Zbyt niski może wpływać na schorzenia układu górnych dróg oddechowych, a zbyt wysoki sprzyja rozwojowi zarodników grzybów pleśniowych, dlatego należy korzystać z odpowiednich systemów wentylacyjnych i regularnie wietrzyć pomieszczenia.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana