Jak wybrać zbiornik na nawozy płynne RSM?
RSM, czyli roztwór saletrzano-mocznikowy jest nawozem powszechnie stosowanym w rolnictwie – wśród wielu jego zalet wymienić można między innymi łatwiejsze stosowanie oraz niższe koszty produkcji, niż w przypadku nawozów pod postacią granulatu. Jednocześnie ma on większe wymagania jeśli chodzi o przechowywanie. W tym celu powinno stosować się specjalne zbiorniki.
Czym jest RSM?
Roztwór saletrzano-mocznikowy to wysoko skoncentrowany nawóz azotowy pod postacią wodnego roztworu. Stosowany jest do przedsiewnego oraz, w mniejszym zakresie, pogłównego nawożenia roślin – ziemniaka, buraka, kukurydzy lub zbóż - i użytków zielonych. Aplikuje się go metodą oprysku grubokroplistego. W zależności od wersji roztwór zawiera 28, 30 lub 32 procent azotu w formie amidowej, azotanowej i amonowej. Można go mieszać z mikroelementami, fungicydami, zoocydami oraz regulatorami wzrostu, jednak nie należy go mieszać z innymi nawozami i środkami ochrony roślin, które powinny być aplikowane metodą oprysku grubokroplistego. Ze względu na swoje silne właściwości utleniające RSM powinien być przechowywany wyłącznie w zbiornikach wykonanych z tworzyw sztucznych, odpornych na korozję.Jak wybrać zbiornik na RSM?
Na rynku znajdziemy zróżnicowaną ofertę zbiorników przeznaczonych do przechowywania roztworu saletrzano-mocznikowego. Podzielić je można na dwie kategorii: klasyczne zbiorniki, przypominające kształtem beczkę, oraz zbiorniki elastyczne. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety oraz wady:- Zbiorniki o sztywnej konstrukcji charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki środowiskowe, takie jak temperatury, wilgoć czy promieniowanie UV. Są łatwe w uzupełnianiu i wyposażone w zawór kulowy, który umożliwia grawitacyjny zrzut zgromadzonego nawozu. Można je ustawić w praktycznie dowolnym miejscu – ich średnica to od 2,3 do 3 metrów, wysokość utrzymuje się w granicach od 2,7 do 3 metrów. Niewielkie rozmiary są jednocześnie dość poważnym minusem, gdyż decydują o stosunkowo niskiej pojemności – od 9 do 15 tysięcy litrów. Dobrze spiszą sią w małych gospodarstwach rolnych. Gospodarstwa o większym zapotrzebowaniu na nawóz musiałyby zainwestować w większą ilość zbiorników, co jest niekorzystne z ekonomicznego punktu widzenia.
- Zbiorniki elastyczne to doskonały wybór dla średnich i dużych gospodarstw. W ofercie firm takich jak FHU MiM znajdziemy produkty o pojemności od 3000 do nawet 2000000 litrów. Podobnie jak zbiorniki w kształcie beczki wykonywane są z wysoce odpornych tworzyw, które nie dopuszczają na naświetlania zawartości promieniowaniem słonecznym. Wyposażone są ponadto w specjalne zawory, które umożliwiają ich napełnianie i dystrybucję nawozu. Niewykorzystywane zbiorniki można z łatwością złożyć i transportować. Ich minusem jest fakt, że wymagają dużej, płaskiej powierzchni, oczyszczonej z elementów mogących przebić powłokę zbiornika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana