Jak uporać się z chwastami na działce?
Rośliny segetalne, nazywane potocznie chwastami, to zmora wielu ogrodników. Szczególnie uciążliwe są w okresie wiosenno-letnim, czyli w czasie wegetacji większości warzyw i owoców uprawianych na działce. Chwasty stanowią duże zagrożenie dla upraw – obniżają plony, zabierają roślinom miejsce do rozwoju oraz składniki pokarmowe. Z tego powodu należy z nimi walczyć. Jak robić to skutecznie? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.
Dlaczego pozbycie się chwastów jest trudnym zadaniem?
Walka z chwastami jest czasochłonna i rzadko przynosi pożądany efekt. Wszystko przez to, że pojawiające się w bezpośrednim sąsiedztwie roślin uprawnych pasożyty to organizmy doskonale przystosowane do środowiska, w którym żyją.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu internetowego s2-group.pl, który w swojej ofercie ma produkty do zwalczania roślin segetalnych: Chwasty mają rozbudowany system korzeniowy, są silne i bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Błyskawicznie opanowują nowe siedliska i dominują nad zasianymi tam roślinami. Szczególne niebezpieczeństwo stanowią dla niewielkich bylin, którym zabierają przestrzeń do rozwoju. Nie mniej jednak zagrażają również większym gatunkom – walczą z nimi o wodę, pokarm oraz niezbędne do rozrostu światło.
Ręczne usuwanie chwastów
Istnieje wiele metod walki z niepożądanymi na działce chwastami. Niektóre z nich są skuteczniejsze, inne mniej. Najprostszym, ale często również najmniej efektywnym sposobem na usunięcie roślin pasożytniczych i samosiejek jest wyrywanie ich ręcznie. Poza siłą własnych rąk przydają się także proste narzędzia, takie jak motyka, kultywator czy specjalny wyrywacz do chwastów. Technika ta gwarantuje oczekiwany efekt wyłącznie przy niewielkich i słabiej zakorzenionych gatunkach. Nie sprawdza się najlepiej w przypadku chwastów wieloletnich z silnymi korzeniami. Ręczne usuwanie jest możliwe, gdy szkodniki mają nie więcej niż kilka centymetrów wysokości. Ich korzenie są wtedy krótkie i nierozgałęzione. Dlatego też można usunąć je bez uszkadzania uprawianych obok roślin.
Herbicydy – najskuteczniejszy sposób na pozbycie się chwastów
Gdy roślin segetalnych jest dużo, a ich korzenie sięgają głęboko w głąb gleby, metoda ręczna nie przynosi pożądanych rezultatów. W takiej sytuacji warto zdecydować się na chemiczne zwalczanie chwastów za pomocą herbicydów. Produkty takie jak środek chwastobójczy Roundup Flex 480 zapewniają najwyższą skuteczność w walce z pasożytami. Stosowane zgodnie z zaleceniami producenta nie stanowią zagrożenia dla znajdujących się w pobliżu roślin. Jest to niezwykle istotne z perspektywy bezpieczeństwa upraw.
Należy jednak pamiętać o prawidłowym doborze środka do rodzaju zwalczanych chwastów. Inny efekt daje bowiem stosowanie herbicydów selektywnych, a inny nieselektywnych. Te pierwsze działają miejscowo na konkretnego szkodnika, a drugie niszczą dodatkowo wszystko wokół niego. W związku z tym używane są wyłącznie przed zasianiem roślin uprawnych. Herbicydy kontaktowe usuwają liście bądź łodygi po bezpośrednim kontakcie z nimi, natomiast systemiczne wnikają wewnątrz chwastów, niszcząc także ich korzenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana