Jak przygotować grunt pod wysiew trawy?
Wiele osób marzy o pięknym, zielonym i gęstym trawniku przed domem. Jeżeli chce się uzyskać taki efekt, trzeba pamiętać, że wysiew trawy wymaga właściwego przygotowania podłoża. Jednak z odpowiednią wiedzą i zaangażowaniem każdy może stworzyć swój wymarzony trawnik. Jak właściwie przygotować glebę przed wysianiem trawy? W jaki sposób dbać później o swój trawnik?
Jak przygotować ziemię pod wysiew trawy?
Przede wszystkim należy dokładnie ocenić stan podłoża, na którym ma być posiana trawa. Ważne okazuje się, aby grunt był odpowiednio urodzajny i próchniczny, co zapewni trawie szybki wzrost i zdrowie. Rekomendowany rodzaj ziemi dla trawników to czarnoziem. Znany jest on przede wszystkim z tego, że pozwala na utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża oraz z tego, że zawiera wiele składników odżywczych. Nierzadko stosuje się go jako nawóz organiczny. Tego rodzaju podłoże znajdziesz w ofercie firmy Tom-Kris.
Przed przystąpieniem do wysiewu trawy, grunt należy odpowiednio przygotować. Trzeba oczyścić teren z wszelkich kamieni, gałęzi czy korzeni, a także usunąć chwasty. Następnie konieczne jest spulchnienie gleby na głębokość co najmniej 20 cm, co pozwoli na swobodny wzrost korzeni oraz umożliwi lepsze przenikanie wody i powietrza. Spulchnioną ziemię należy dokładnie wymieszać z czarnoziemem, aby wzbogacić podłoże o niezbędne składniki odżywcze. Czarnoziem do Bydgoszczy oraz innych miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim może dowieźć wcześniej wspomniana firma.
Kolejnym krokiem jest wyrównanie powierzchni gruntu przy pomocy grabi czy motyki. Trzeba także sprawdzić, czy nie ma na terenie nierówności, które mogłyby wpłynąć na niewłaściwe spływanie wody. Na koniec warto przeprowadzić wałowanie podłoża, dzięki czemu uzyskasz równą powierzchnię do wysiewu trawy.
Jak dbać o trawnik?
Dbanie o trawnik to nie tylko jego regularne koszenie, lecz także nawadnianie, nawożenie oraz usuwanie chwastów. Warto zdecydować się na montaż systemu automatycznego nawadniania, który pozwoli utrzymać odpowiednią wilgotność gleby, szczególnie podczas suchych i gorących dni. Nawożenie trawnika najlepiej przeprowadzać wiosną oraz jesienią, stosując nawozy wieloskładnikowe, które dostarczą trawie niezbędne substancje odżywcze.
Koszenie trawnika powinno być przeprowadzane regularnie, jednak tak, aby nie osłabić roślin. Zbyt częste koszenie może prowadzić do większej podatności trawy na choroby i szkodniki. Warto również zadbać o właściwą wysokość koszenia – zbyt nisko ścięta trawa może mieć problemy z regeneracją. W przypadku pojawienia się chwastów na trawniku konieczne jest ich ręczne usunięcie. Można też zastosować środki chwastobójcze, jednak należy pamiętać, aby wybierać te, które nie uszkodzą samej trawy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana