Jak odpowiednio komponować nasadę drzew liściastych?
Drzewa na ogół sadzi się jesienią, wtedy bowiem są najmniej obciążone i łatwo się przyjmują. Konieczne jest dokładne przemyślenie miejsca, w którym będzie rosła roślina, a także odpowiednie przygotowanie podłoża. Wybór właściwych gatunków i ich sposób rozmieszczenia należy szczegółowo przemyśleć, drzewa bowiem sadzi się na wiele lat. Ich ewentualne przesadzenie jest kłopotliwe, a nawet niemożliwe. Dowiedz się, jak zaplanować i przeprowadzić nasadę!
Dobór roślin
Lokalizacja drzew na danym terenie warunkuje późniejsze nasadzenia innymi roślinami. Ważne jest tu dobranie odpowiedniego gatunku do konkretnego miejsca, z uwagi na wytwarzanie przez drzewa charakterystycznego mikroklimatu. W przypadku brzozy trzeba np. uwzględnić to, że w jej bezpośrednim sąsiedztwie będzie sucho. Pobiera ona bowiem ogromne ilości wody z podłoża.
Trzeba również wziąć pod uwagę wysokość drzewa i szerokość jego korony, gdy osiągnie docelowe wymiary. Nie bez znaczenia jest pokrój rośliny, a więc jej zwisający, strzelisty lub kulisty kształt.
Kompozycja w małym i dużym ogrodzie
Pewne rodzaje roślin rosną wolniej, inne szybciej. Trzeba to uwzględnić, planując nasadzenia w swoim ogrodzie, by nadmiernie wyrośnięte okazy po kilku latach nie przysparzały kłopotów. W małym ogrodzie sadzenie drzew liściastych powinno oprzeć się na gatunkach dorastających do maksymalnie 8 metrów. Można tu dokonać wyboru spośród odmian karłowych, które doskonale wkomponują się w mały obszar.
Większe ogrody umożliwiają swobodniejsze dobieranie poszczególnych drzew. Decydując się na konkretne ich gatunki, należy np. pamiętać, że szeroka korona oznacza duży system korzeniowy. Jest to istotne z punktu widzenia ewentualnych uszkodzeń fundamentów, ogrodzeń i wytyczonych ścieżek znajdujących się w pobliżu korzeni.
Szeroka korona daje sporo cienia, co należy uwzględnić, sadząc drzewa blisko siebie. Można zatem stworzyć sobie swój prywatny las lub park, z pięknymi okazami. Z drugiej strony, trudno będzie na takim terenie hodować wiele mniejszych roślin, które do wzrostu potrzebują dużej ilości światła. Jak wskazują specjaliści z firmy Markflor, duże drzewa na ogół pochłaniają ogromne ilości wody, co może utrudniać wzrost pozostałej roślinności.
Warto rozmieścić drzewa w powiązaniu z okolicznym krajobrazem. Dzięki optycznemu połączeniu z przyległym terenem można niejako powiększyć swoją działkę i wywołać wrażenie, że jest ona znacznie większa. W szczególny sposób można wyeksponować rośliny wyjątkowe, które mają niezwykły pokrój, barwę lub koronę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana