Jak działa lampa solarna?
Każde urządzenie elektryczne potrzebuje jakiegoś źródła energii, dlatego też przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że postawienie lamp wzdłuż ulicy, w parku lub na prywatnej posesji przy bramie lub w ogrodzie wymaga doprowadzenia kabli elektrycznych. W wielu sytuacjach jest to bardzo problematyczne, a czasem wręcz niemożliwe. Lampy solarne w prosty sposób rozwiązują ten problem.
Oświetlanie za pomocą darmowej energii
Lampę solarną nazywa się także lampą słoneczną, latarnią solarną, latarnią hybrydową, lampą solarową lub lampą fotowoltaiczną. Nazwy te nawiązują do technologii czerpania energii. Taka lampa wyposażona jest w panel słoneczny, który za dnia pobiera energię ze słońca. Energia fotowoltaiczna zamienia ją w energię elektryczną tak samo jak w panelach, które można zobaczyć na dachach domów. Dzięki temu jej praca jest dla nas darmowa. Lampy solarne mają specjalne akumulatory, które magazynują energię i wykorzystują ją dopiero wtedy, gdy robi się ciemno.
Sprzedawca ze sklepu Solumen w Miłobądzu dodaje: Każda lampa solarna jest autonomiczna i zaczyna działać natychmiast po zainstalowaniu. W przypadku braku słońca przez kilka dni są one w stanie pracować nawet kilkanaście godzin na dobę.
Gdzie opłaca się umieścić lampy fotowoltaiczne?
Lampy solarne mają wiele różnorodnych zastosowań. Najlepszym wyborem jest oczywiście umieszczenie ich tam, gdzie doprowadzenie instalacji elektrycznej jest problematyczne. Jeśli istnieje bezpośredni dostęp do światła słonecznego, lampy doskonale sprawdzą się na tarasach i balkonach, a także w ogrodach, gdzie mogą oświetlać ścieżkę, ławkę, stolik lub określone rośliny. Do wyboru znajdziemy różne wzory i kolory. Latarnie solarne są także coraz popularniejsze w infrastrukturze miejskiej, czyli przy ulicach, w parkach, skwerach, na placach zabaw itp. Ich instalacja i serwisowanie nie wymaga rozkopywania chodników, zamykania dróg i prowadzenia okablowania. Lampy fotowoltaiczne stosuje się także do oświetlania billboardów lub innego rodzaju reklam. Możliwości jest bardzo wiele i tak naprawdę głównym ograniczeniem jest przyzwyczajenie użytkowników do tego, że w pobliżu musi znajdować się źródło energii elektrycznej.
Wysoka jakość światła dopasowana do potrzeb
Współczesne lampy wyposażone są w technologię LED, która pozwala uzyskać o wiele wyższą jakość światła niż stare lampy uliczne używane jeszcze w wielu miejscowościach. Do tego pobierają o wiele mniej prądu. Warto także dodać, że żywotność lampy solarnej znacznie przewyższa maksymalny czas, przez jaki będzie świecić lampa tradycyjna. Lampy solarne są ekologiczne i odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Zaletą zimnego światła jest to, że nie zniekształca kolorów, dlatego stosuje się je do oświetlania działek, ulic czy zakładów pracy. Producenci oferują także kolorowe lampy, które w ciekawy sposób mogą przyozdobić miejsca rekreacyjne. Na rynku znajdziemy także lampy solarne wyposażone w czujnik ruchu, co pozwoli zminimalizować zużycie energii i jednocześnie działać odstraszająco na nieproszonych gości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana