Higiena w sadzie. Jak dezynfekować narzędzia ogrodnicze?
Prawidłowe zabezpieczenie drzew i krzewów owocujących jest zadaniem niezwykle trudnym. Dlatego dezynfekcja narzędzi ogrodniczych jest jedną z podstawowych procedur, które umożliwiają nowoczesnym gospodarstwom utrzymanie sadów w dobrej kondycji. W ten sposób można znacznie zminimalizować występowanie patogenów wywołujących: szarą pleśń, zamieranie pędów, fuzariozę, alternariozę oraz fytoftorozę. Co warto wiedzieć o dezynfekowaniu narzędzi ogrodniczych?
Dlaczego trzeba dezynfekować narzędzia ogrodnicze?
Infekcje w sadzie są następstwem przenoszenia się szkodliwych drobnoustrojów. Aby do tego doszło, muszą się one przemieścić za pomocą wektora. Wektorami bakterii, wirusów oraz grzybów infekujących rośliny są: wiatr, woda, zwierzęta, maszyny oraz narzędzia właśnie. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich dokładne i regularne dezynfekowanie.
Patogeny najłatwiej mogą wniknąć w strukturę roślinną w momencie, gdy dojdzie do jej uszkodzenia. Dla zmniejszenia szansy na zainfekowanie drzew i krzewów ich cięcia korekcyjne oraz formujące wykonuje się zimą. Jednakże, gdy wykorzystamy do tego nożyce i sekatory, na których znajdują się zarodniki grzybów lub drobnoustroje, wtedy łatwo dojdzie do infekcji. Dlatego szczególnie te narzędzia powinny być przez nas regularnie dezynfekowane. W jaki sposób to zrobić?
Często można się spotkać z wykorzystaniem do dezynfekcji alkoholu etylowego lub mydła potasowego. Jednakże cechuje je znacznie mniejsza skuteczność niż profesjonalnych środków do dezynfekcji szklarni, narzędzi ogrodniczych i transportu roślin. Szczególnie warto korzystać z preparatów na bazie aldehydu glutarowego i czwartorzędowych związków amoniowych (np. AGRO FF) lub środków na bazie kwasu nadoctowego i nadtlenku wodoru (np. OXY-AGRO). Są one bezpieczne dla środowiska, ponieważ szybko ulegają biodegradacji, a dodatkowo posiadają szerokie spektrum dezynfekcyjne: bakteriobójcze, sporobójcze i grzybobójcze.
Produkcją i dystrybucją preparatów do dezynfekcji narzędzi ogrodniczych zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Cleanlab z siedzibą Przyraniu.
W jaki sposób dezynfekować narzędzia ogrodnicze?
Narzędzia ręczne muszą zostać dokładnie wyczyszczone. Należy z nich usunąć wszystkie pozostałości innych preparatów, ziemi oraz pyłów. Następnie czyste i osuszone narzędzia spryskuje się preparatem przy pomocy opryskiwaczy ręcznych, spalinowych, elektrycznych lub ciśnieniowych. Zalecone stężenie środka znajduję się w dołączonej od producenta instrukcji.
Dezynfekcja narzędzi elektrycznych i mechanicznych następuje analogicznie. Należy jednak pamiętać, by w trakcie trwała dezynfekcji nie były one podłączone do zasilania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana