Drzewka idealne do ogrodu
W każdym ogrodzie zapewne „drzewko idealne” będzie oznaczało coś innego. Ogólnie rzecz biorąc idealne drzewko to takie, które pięknie wygląda, spełnia twoje oczekiwania i nie sprawia większych problemów. Tylko jak takie znaleźć? Przede wszystkim musisz zapoznać się z warunkami panującymi w ogrodzie. Jaka jest ekspozycja na światło słoneczne? Jaką masz glebę? Ile występuje opadów deszczu? Jak bardzo temperatura może spadać w zimie?
Jakie warunki panują w twoim ogrodzie?
Zacznijmy od tego, co otacza twój ogród. Obecne trendy w projektowaniu kładą nacisk na to, aby ogród wtapiał się w krajobraz. W dużym ogrodzie otoczonym polami czy łąkami sprawdzą się drzewa, przy których nie musisz się obawiać jak duże urosną, czyli np. brzozy, dęby, ale też i takie, które gęsto posadzone osłonią nas nieco od wiatrów, typu buczyny czy graby. Zupełnie inne będziesz wybierać do niewielkiego miejskiego ogródka. Tu będzie ci zależało na kompaktowych odmianach, które nie rosną zbyt szybko, lub na takich o pokroju kolumnowym, które mogą rosnąć w górę, ale nie będą się zbytnio panoszyć wszerz. Według ekspertów z Podarujdrzewko.pl idealne odmiany to iglaki, kompaktowe jabłonie czy klony czerwone o delikatnych, lekko zacieniających koronach. Następnym ważnym punktem jest oświetlenie ogrodu. Drzewa preferujące cień nie mają szans na przeżycie w ogrodzie z południową ekspozycją. Z nasłonecznieniem wiąże się też bardzo zapotrzebowanie na wodę. W zakątkach cienistych gleba wolniej paruje, co za tym idzie wymaga rzadszego podlewania. Miejsca silnie nasłonecznione najczęściej potrzebują dodatkowego nawadniania, więc albo zainstalujesz system nawadniający, albo przewidzisz czas na podlewanie ręczne w okresach bez opadów, albo wybierzesz odmiany drzew, które mają głębokie systemy korzeniowe i poradzą sobie nawet w takich warunkach, takie jak brzozy czy dęby.Jaki efekt chcesz osiągnąć?
Kiedy już uwzględnisz to, jakie warunki panują w twoim ogrodzie, pojawia się miejsce na twój gust, twoje marzenia i to, co ci się podoba. Ogrody mogą mieć bardzo różny charakter – od bardzo formalnego do romantycznego. Są zarówno ogrody japońskie, pałacowe, jak i bardzo praktyczne ogrody z sadem i warzywniakiem. Romantyczne będą drzewa do ogrodu o delikatnych koronach, kwitnące wiosną czy pięknie przebarwiające się jesienią, czyli jabłonie, brzozy, klony czerwonolistne, tulipanowce. W ogrodach japońskich zazwyczaj spotykamy iglaki cięte według ścisłych reguł. W ogrodach parkowych będą rosły wielkie, rozłożyste drzewa. Możliwości jest tysiące i każdy na pewno znajdzie swoje idealne drzewka do wymarzonego ogrodu.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana