Drutowanie we florystyce. Rodzaje i zastosowania drutów florystycznych
Przy układaniu kompozycji florystycznych korzysta się z wielu akcesoriów. Należy do nich drut florystyczny, za pomocą którego wykonuje się… tak, drutowanie. Jest ono jedną z podstawowych technik, z którymi powinien zaznajomić się każdy adept florystyki. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, do czego stosuje się druty florystyczne, a także jakie ich rodzaje można znaleźć w sklepach florystycznych.
Zastosowania drutów florystycznych
Druty florystyczne są niezwykle uniwersalnym akcesorium. Ich podstawowym zastosowaniem jest usztywnianie oraz wzmacnianie łodyg ciężkich kwiatów i liści. Wiele kwiatów używanych do tworzenia kompozycji, ze względu na duży ciężar, ma tendencję do szybkiego opadania. Dzięki wzmocnieniu drutem możesz na dłużej zachować ich piękny wygląd. Druty florystyczne wykorzystuje się również do nadawania roślinom odpowiedniego kształtu oraz mocowania elementów dekoracyjnych, takich jak kora czy filc. Często stosuje się je do przedłużania zbyt krótkich łodyg – przykładem może być tu chryzantema gałązkowa – lub całkowitego ich zastąpienia drutem, na przykład w przypadku róż w bukietach ślubnych. Do czego jeszcze można zastosować drut florystyczny? Właściwie… do wszystkiego, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Jeśli zauważysz, że w danym miejscu warto zastosować drut, nie wahaj się tego zrobić!
Rodzaje drutów florystycznych
W sklepach z artykułami florystycznymi możesz znaleźć wiele rodzajów drutów florystycznych. Dzieli się je przede wszystkim ze względu na grubość. Najcieńsze druciki, o grubości 0,3 mm, sprawdzą się w łączeniu elementów oraz mocowaniu kwiatów i dodatków do kompozycji. Nieco grubsze druty, o grubości 0,5 mm, wykorzystuje się do drutowania konwalii, stokrotek, szafirków i innych kwiatów o delikatnych łodygach, a druty o grubości 0,7 i 0,9 mm do pracy z kwiatami o grubszych łodygach, takimi jak frezje, goździki czy gerbery – tłumaczy pracownica Sklepu Plastycznego 24 w Otwocku, w którym możesz zaopatrzyć się w najróżniejsze akcesoria florystyczne, w tym druty. Najgrubsze druty, o grubości powyżej 1 mm, używane są z kolei w konstrukcjach florystycznych i wiązankach pogrzebowych.
Inną cechą, którą różnią się między sobą druty florystyczne, jest kolor. Najbardziej uniwersalny jest drut zielony, a to dlatego, że w zestawieniu z zielonymi łodygami roślin jest niemal niewidoczny. Nie zawsze druty muszą być jednak ukryte – czasami są jednym z elementów kompozycji. Przykład? Druty w kolorach złotym i srebrnym świetnie pasują do bożonarodzeniowych stroików. Ciekawą propozycją jest również drut ocynkowany, wyróżniający się stalowym, zimnym kolorem, który nie dominuje nad roślinami tak, jak jego bardziej jaskrawe odpowiedniki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana