Do czego służą rozdrabniacze ogrodowe?
Prace związane z utrzymaniem ogrodu we właściwym stanie wiążą się z koniecznością przeprowadzania wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Znaczna część z nich polega na przycinaniu posadzonych krzewów i drzew, tak by pozbywać się suchych gałęzi, prawidłowo doświetlać rośliny i nadawać im pożądany ze względów estetycznych lub użytkowych kształt. Oznacza to jednak sporą ilość pozostałości, które trzeba odpowiednio zutylizować.
Do czego są potrzebne rozdrabniacze ogrodowe?
Prace porządkowe w ogrodzie są z reguły przeprowadzane wczesną wiosną lub późną jesienią i wiążą się ze „sprzątaniem” po zimie lub przygotowaniem roślin na okres chłodów. Wśród zabiegów, które są wówczas wykonywane, szczególnie ważne jest przycinanie żywopłotów, pielęgnacja krzewów oraz czyszczenie koron drzew. Usunięcie suchych gałęzi pozwala na uniknięcie ryzyka pojawienia się chorób, a zmniejszenie liczby gałęzi i pędów daje lepszy dostęp do światła oraz pobudza roślinę do wzrostu. Każde cięcie oznacza jednak konieczność zagospodarowania dużej ilości wszelkiego rodzaju pozostałości. Zwykle będą to liście, cieńsze i grubsze gałązki, a także spore gałęzie i całe konary. Wyjściem może być spalenie resztek, jednak to nie zawsze będzie to możliwe. Najlepszym, a zarazem ekologicznym sposobem byłoby poddanie ich kompostowaniu, lecz duże fragmenty rozkładają się bardzo wolno. Zupełnie inaczej będzie w sytuacji, gdy zostaną one przy użyciu rozdrabniacza ogrodowego przerobione na niewielkie zrębki. Mogą one być zastosowane jako nawóz, ale w przypadku czystego drewna nadadzą się również na podsypkę używaną zamiast kory czy żwiru.
Co warto wiedzieć o rozdrabniaczach ogrodowych?
Rozdrabniacz ogrodowy to urządzenie, które przy pomocy tarcz tnących z nożami albo uzębionych walców miażdży, rozcina i kawałkuje pozostałości w postaci gałęzi, konarów, a także łodyg. Materiał wrzucany do leja zsypowego może być wyprowadzany przez specjalny wyrzutnik albo umieszczany w pojemnym zasobniku. W zależności od modelu możliwe jest zasilanie maszyny elektrycznie lub używanie silnika spalinowego. Poszczególne urządzenia różnią się od siebie mocą oraz średnicą gałęzi, które są w stanie zrębkować. Najmniejsze radzą sobie ze średnicami około 30 mm, największe będą mogły uporać się z konarami mającymi średnicę dochodzącą do kilkunastu cm. Urządzenia są na ogół wyposażone w podwozie kołowe, które ułatwia ich przemieszczanie. W celu uniknięcia zakleszczania się drewna oferują zwykle możliwość rewersu. Szeroki wybór maszyn tego typu można znaleźć w sklepie online Sochacki-Serwis, zajmującym się sprzedażą urządzeń ogrodniczych i maszyn leśnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana