Dachy zielone – intensywne i ekstensywne. Charakterystyka
Dachy zielone to doskonały i proekologiczny sposób na zagospodarowanie dachów płaskich lub takich o niewielkim stopniu nachylenia. Rozwiązania te najlepiej sprawdzają się na terenach mocno zurbanizowanych, gdzie ilość obszarów zielonych jest bardzo ograniczona. W zależności od wytrzymałości konstrukcji dachowej oraz przeznaczenia zielonego dachu wyróżniamy dachy intensywne i ekstensywne. Sprawdźmy zatem jakie występują między nimi różnice?
Czym charakteryzują się dachy intensywne?
Dachy zielone o charakterze intensywnym to rozwiązania, polecane dla osób chcących traktować taki dach jak powierzchnię rekreacyjną, która będzie aktywnie użytkowana. Trzeba jednak pamiętać, że takie aranżacje, mogą być wykonywane na budynkach posiadających dach płaski, o konstrukcji będącej w stanie przyjąć dodatkowe obciążenie, a to może wahać się od 250 kg/m2, do nawet 1500 kg/m2. Wynika to z technologii budowy dachów intensywnych, które posiadają kilka warstw, a ich łączna grubość może przekraczać 40 cm.
Mając na uwadze wszystkie powyższe uwarunkowania, zaprojektowanie i wykonanie zielonego dachu o charakterze intensywnym najlepiej zlecić firmie posiadającej doświadczenie w tej materii. Jedną z nich jest firma Zielone Budownictwo z Wrocławia, specjalizująca się w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań w zakresie zrównoważonego budownictwa, połączonego z proekologiczną gospodarką terenami zielonymi. Oferowane systemy mają zastosowanie przede wszystkim na terenach miejskich.
Gdzie sprawdzą się zielone dachy ekstensywne?
Ekstensywne dachy zielone to rozwiązanie, charakteryzujące się znacznie niższym ciężarem własnym, niż dachy intensywne. Można więc wykonać je na budynkach o słabszej konstrukcji, a nawet takich, które posiadają dachy skośne o nachyleniu do 25°. Oczywiście dachy ekstensywne nie mogą być eksploatowane tak aktywnie, jak dachy intensywne, ale ich pozostałe własności np. tworzenie dodatkowej izolacji termicznej obiektu są na podobnym poziomie.
Nie bez znaczenia jest fakt, że zielone dachy ekstensywne, występują w wielu wariantach, a więc można dopasować je prawie do każdego budynku. Wśród nich na uwagę zasługują dachy modułowe, które z racji niskiej wagi są łatwe w montażu. Dodatkowo nie wymagają one specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ sadzi się na nich głównie roślinność o bardzo niskim zapotrzebowaniu na wodę tzw. rośliny sucholubne. Najbardziej znane ich rodzaje to m.in. mchy, zioła, czy rozchodniki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana