Czym są tzw. pergole bioklimatyczne?
Wśród zadaszeń tarasowych coraz większą popularność zyskują tzw. pergole bioklimatyczne. Czym wyróżniają się one na tle innych możliwości? Jak radzą sobie w różnych warunkach atmosferycznych? Dowiedz się więcej.
Pergola bioklimatyczna – definicja
Na rynku znajdziemy obecnie wiele różnych rodzajów zadaszeń tarasowych. Jedną z najbardziej innowacyjnych opcji są pergole bioklimatyczne, zwane również lamelowymi. Swoją nazwę zawdzięczają specjalnej konstrukcji zadaszenia, które składa się z ruchomych, aluminiowych lameli, które doskonale dostosowują się do różnych warunków pogodowych i klimatycznych. Lamele, które znajdują się na dachu, są zdalnie sterowane i można dowolnie zmieniać ich kąt nachylenia za pomocą pilota. Dzięki temu możemy samodzielnie decydować, ile światła ma wpadać do środka oraz kontrolować cyrkulację powietrza.
Jakie są korzyści?
Pergole bioklimatyczne charakteryzują się tym, że można ustawić je tak, aby przestrzeń znajdująca się pod dachem była jednocześnie zacieniona i wentylowana. Dzięki temu na tarasie można wypoczywać nawet w najbardziej słoneczne i upalne dni. Taka konstrukcja jest również odporna na opady atmosferyczne, zarówno na deszcz, jak i na śnieg. Bardzo często jest także wyposażona w specjalne czujniki, dzięki którym jest w stanie reagować na zmieniającą się pogodę nawet bez bezpośredniej ingerencji człowieka. Co ważne, z pergoli lamelowych można korzystać przez cały rok, a dla zwiększenia komfortu w chłodniejsze miesiące można skorzystać również z systemów ogrzewania, np. promienników ciepła. Oprócz funkcjonalności inną zaletą, o której nie należy zapominać, jest także estetyczny wygląd. Pergole cechują się bardzo nowoczesnym designem i prezentują się naprawdę dobrze.
Na co zwrócić uwagę?
Wybierając pergolę bioklimatyczną, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim należy sprawdzić klasę odporności na wiatr oraz to, w jaki sposób odprowadzana jest woda. Aby uniknąć rozczarowań, najlepiej wybrać produkty od sprawdzonych dystrybutorów, takich jak firma Bow-Max. Inną ważną kwestią jest sposób sterowania. Gdy pergola może być sterowana przy pomocy aplikacji, łatwiej wtedy zintegrować ją z całością oprogramowania smart home. Nie należy zapominać również o wyposażeniu dodatkowym, takim jak oświetlenie LED, promienniki ciepła, system audio, rolety boczne typu screen, przesuwne panele szklane czy panele z obracanymi lamelkami. Pergole bez wątpienia przemieniają każdy taras w miejsce, w którym chce się spędzać czas niezależnie od pogody.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana