Czym jest i jak wykonać ogród angielski?
Posiadacze domków jednorodzinnych często zastanawiają się, w jakim stylu powinni urządzić swój ogródek. Część osób marzy o równo ułożonych grządkach i oranżerii, natomiast niektórzy o ogrodach wzorowanych na osiemnastowiecznych, dziko rosnących ogrodach angielskich. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć charakterystykę tych drugich i podpowiedzieć, jak urządzić swój ogród w tym stylu. Zapraszamy do lektury!
Charakterystyka ogrodu angielskiego
Ogród angielski rządzi się swoimi prawami i może nie przypaść do gustu osobom, które preferują symetrię, i porządek. Jego charakterystyczne cechy to przede wszystkim wzorowanie na naturze, nieregularne zgrupowania roślin zamiast równych rabatek, podkreślone nierówności terenu, wykorzystanie naturalnych lub podobnych do naturalnych zbiorników wodnych, przestrzeń tętniąca życiem i swobodą. Inaczej rzecz ujmując, ogród angielski to miejsce, w którym przyroda ma “wolną rękę”.
Jak zaaranżować ogród angielski?
Jak we wszystkim, najważniejszy będzie projekt. I choć mogłoby się wydawać, że w przypadku takiego tworu plan nie jest potrzebny — natura przecież sama powinna załatwić sprawę — to zawsze warto sobie pewne rzeczy rozplanować. Kwiaty na przykład powinny być zasadzone w taki sposób, że tworzą piętra. Niższe kwiaty układamy zatem bliżej, a wyższe nieco z tyłu. Oprócz tego należy pamiętać, że nie wszystkie rośliny można sadzić koło siebie; w tej kwestii najlepiej skonsultować się z doświadczonym ogrodnikiem.
Wszystkie rośliny potrzebne do stworzenia idealnego ogrodu angielskiego można znaleźć na stronie Koksownik.
Dodatki i architektura w ogrodzie angielskim
Aby wszystko ze sobą współgrało, warto także dokładnie przemyśleć kwestię dodatków i mebli. W ogrodzie angielskim najlepiej sprawdzą się naturalne materiały, w szczególności drewniane i metalowe meble. Ścieżki zaś powinny być kamieniste, ułożone w nieregularny zbiór, by nie zaburzały tego uporządkowanego bałaganu.
W ogrodach angielskich nie spotyka się także rzeźb czy dodatków mocno przykuwających wzrok. Jeśli jednak ktoś bardzo chciałby je mieć w swoim ogrodzie, powinien wtedy postawić je w miejscu, w którym będą stanowiły uzupełnienie całości, a nie grały pierwsze skrzypce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana