Czy można uprawiać konopie siewne w swoim ogródku?
Konopie siewne to gatunek rośliny z rodziny konopiowatych, na którego temat od lat toczy się wiele dyskusji. Współcześnie na ich bazie tworzonych jest wiele produktów, które są cenione za swoje wyjątkowe właściwości. Właśnie z tego powodu coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy uprawa konopi siewnych we własnym ogródku jest legalna. Sprawdź, co mówi prawo na ten temat.
Czy trzeba mieć jakieś zezwolenie na uprawę konopi siewnych?
Rosnące zainteresowanie produktami z konopi siewnej, które są dostępne między innymi w sklepie internetowym KonopnySusz.pl, sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy możliwe jest legalne uprawianie tych konopi we własnym ogródku. Skoro z tej rośliny powstaje tak dużo rozmaitych produktów, to dlaczego nie można byłoby zasiać jej w swoim przydomowym ogrodzie? Zdania na ten temat są podzielone, dlatego odpowiedzi należy szukać u źródła, na przykład na państwowym serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy.
Zgodnie z informacjami podanymi na biznes.gov.pl w celu uprawy konopi siewnych konieczne jest uzyskanie specjalnego zezwolenia na uprawę konopi włóknistych. W związku z tym teoretycznie można uprawiać w swoim ogrodzie tę roślinę, natomiast by robić to w sposób legalny, niezbędne jest posiadanie oficjalnego pozwolenia na taką praktykę.
Kto i pod jakimi warunkami może uprawiać konopie włókniste?
Starając się o uzyskanie pozwolenia na uprawę konopi włóknistych, sprawę można załatwić zarówno podczas wizyty w urzędzie (miasta lub gminy, urzędzie miast na prawach powiatu), jak i listownie – przed rozpoczęciem uprawy. Co ważne, może to zrobić zarówno przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna (rolnik). Należy jednak pamiętać o tym, że taka osoba nie może być karana za określone przestępstwa i wykroczenia. Mowa między innymi o nielegalnej uprawie maku, konopi czy krzewie koki. Poza tym należy mieć na uwadze kilka innych kwestii. Chcąc uzyskać zezwolenie na uprawę konopi siewnych, trzeba dysponować ziemią o określonej powierzchni, znajdującej się w jednym z wyznaczonych rejonów, a dodatkowo mieć właściwy materiał siewny: prawidłowej kategorii (elitarny lub kwalifikowany).
Jeśli uprawa ma być prowadzona we własnym zakresie na potrzeby dopuszczone przez prawo (np. przemysłu kosmetycznego), to trzeba się do tego zobowiązać, składając odpowiedni wniosek do marszałka województwa, w którym prowadzona ma być planowana uprawa. W innym przypadku konieczne będzie przedstawienie umowy podpisanej z przedsiębiorstwem zajmującym się skupem tego typu plonów.
To tylko wybrane z zasad, o których trzeba pamiętać, planując rozpoczęcie uprawy konopi siewnych. Chcąc zyskać więcej informacji na ten temat, warto zajrzeć do zbioru danych udostępnianych na stronie internetowej biznes.gov.pl – jest tam napisane wszystko, co trzeba wiedzieć o zezwoleniach na uprawę konopi włóknistych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana