Charakterystyka polskiego czosnku
Czosnek to warzywo, które nadaje charakteru każdej potrawie. Nie wszyscy są jednak zwolennikami tej rośliny, przede wszystkim ze względu na jej specyficzny zapach, którego trudno się pozbyć. W sklepach najczęściej znaleźć można czosnek chiński i polski. Sprawdźcie, czym charakteryzuje się czosnek polski.
Jakie odmiany czosnku można spotkać w Polsce?
Na świecie występuje prawie 700 odmian czosnku, a w naszym kraju znaleźć można co najmniej kilkanaście. Wśród najczęściej uprawianych wymienić trzeba czosnek Orkan, Orlik, Arkus, Mega 2, Jarus Arkus, Cyry oraz Zawrat. Dużą konkurencją dla hodowanego w Polsce czosnku jest ten sprowadzany z Chin.
-Chiński czosnek podbił serca polskich konsumentów, przez których często uważany jest za ładniejszy i smaczniejszy. Zdarza się, że opinia ta jest prawdziwa, jednak warto pamiętać, że nasz rodzimy czosnek charakteryzuje się lepszymi właściwościami i jest po prostu zdrowszy. Ponadto, wybierając polski czosnek wspieramy polskie rolnictwo, dlatego warto zwracać uwagę na kraj pochodzenia kupowanego przez nas warzywa – radzi nasz rozmówca reprezentujący Krakowską Hodowlę i Nasiennictwo Ogrodnicze POLAN.
Jak odróżnić czosnek polski od chińskiego?
Każdy, kto lubi czosnek powinien potrafić odróżnić ten pochodzący z polski od czosnku chińskiego. Pierwszym szczegółem, który odróżnia jeden od drugiego jest rozmiar główki – główka chińskiego czosnku jest o wiele większa i bardziej równa od główki polskiego czosnku, który poznać można zarówno po niewielkich rozmiarach, jak i nieregularnym kształcie. Ponadto, czosnek z Chin ma łagodny, słodkawy smak, a jego aromat nie jest mocno wyczuwalny. Z kolei smak czosnku polskiego jest ostry i wyrazisty, a jego zapach intensywny.
Kolejne różnice między czosnkiem chińskim a polskim zauważyć można podczas jego kuchennej obróbki. Czosnek z Chin łatwo się obiera, a jego ząbki wydają się trochę suche. Co więcej, azjatycki czosnek nie spleśnieje ani nie zacznie kiełkować w lodówce. Polski czosnek, nieco trudniejszy w obróbce, wygrywa jednak z chińskim pod względem aromatu, który jest jego wizytówką.
Podsumowując, różnicę między czosnkiem polskim a chińskim widać gołym okiem. To od was zależy, który rodzaj zdecydujecie się wybrać w sklepie, i który będziecie potem stosować w swojej kuchni. Jeśli od czosnku oczekujecie przede wszystkim intensywnego aromatu, postawcie na nasz rodzimy czosnek. Jeśli jednak wolicie warzywa o idealnym kształcie i mniej zdecydowanym smaku, powinniście zdecydować się na czosnek chiński.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana