Charakterystyka ogrodów zimowych
Ogród zimowy jest bardzo ciekawym pomysłem, który można wcielić w życie, aby pomóc roślinom we wzrastaniu przez cały rok. Oprócz tego w takim miejscu mogą przebywać także ludzie, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby taka konstrukcja stała się np. dodatkowym salonem i miejscem wypoczynku. Taka przestrzeń będzie azylem dla osób, które lubią przebywać na otwartej przestrzeni w otoczeniu natury. Jak zatem tworzy się ogrody zimowe?
Czym są ogrody zimowe?
Ogrody zimowe to konstrukcje w przeważającej większości wykonywane ze szkła. Ich szkielet jest tworzony zazwyczaj z drewna, stali, aluminium lub tworzywa sztucznego. W pewnym sensie można je uznać za przydomowe szklarnie, ponieważ rośliny, które się w nich znajdują, mogą kwitnąć przez cały rok. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby w pomieszczeniu przebywali też ludzie – wystarczy wstawić tu np. stolik i wygodną kanapę albo fotele.
Ogrody zimowe można podzielić na ciepłe i zimne. Te drugie nie zachęcają jednak zbytnio, w chłodne miesiące roku. Jak sama nazwa wskazuje, temperatura sprawia, że niezbyt miło w nich przebywać zimą. Jednak w lato mogą się okazać miłym miejscem na ochłodę.
Tego rodzaju konstrukcja – bez względu na to, jaki jej typ się wybierze – powinna być starannie zaplanowana. Warto przede wszystkim sprawdzić, z której strony budynku jest najlepsze nasłonecznienie, aby rośliny mogły wzrastać jak najszybciej. Ogród zimowy może również zmniejszyć koszty ogrzewania domu dzięki pobieraniu naturalnej energii cieplnej ze słońca i oddawaniu jej do wewnątrz.
Jak stworzyć ogród zimowy?
Jak mówi ekspert z firmy Plastixal, konstruowaniem ogrodów zimowych zajmują się wyspecjalizowane firmy – ich wykonanie jest zadaniem, które wymaga dużej precyzji oraz specjalistycznej wiedzy. Dlatego po stronie inwestora pozostaje określenie swoich potrzeb i zatwierdzenie projektu.
Po postawieniu ścian i zadaszeniu konstrukcji przez specjalistów można już samodzielnie przejść do urządzania ogrodu zimowego. Można postawić w środku choćby skrzynki na owoce, w których można posadzić rośliny, i przede wszystkim różnego rodzaju meble ogrodowe. Są to praktyczne elementy wyposażenia ogrodu zimowego, które mogą stworzyć w nim bardzo ciekawą atmosferę.
Ogród zimowy powinien być także odpowiednio doświetlony. Można wykorzystać różne rodzaje oświetlenia – typowe lampy, ale także świece, a nawet małe latarnie. To sprawi, że wieczory spędzane w ogrodzie zimowym staną się naprawdę urokliwe.
Tego rodzaju konstrukcje to znakomite rozwiązanie dla osób, które lubią naturę i otwartą przestrzeń. Ogród zimowy daje wrażenie bycia na świeżym powietrzu i na łonie natury, mimo że jest to bezpieczne i nieco odizolowane miejsce. Tej izolacji jednak się nie odczuwa. Spoglądanie
w piękne niebo zarówno w dzień, jak i wieczorem nie musi się wiązać
z jednoczesnym narażaniem się na zgubny wpływ skrajnych temperatur. Warto więc skonsultować się z ekspertami, którzy pomogą zrealizować marzenia o ogrodzie zimowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana