Aktualne trendy w projektowaniu ogrodów. Co jest teraz na czasie?
Zaprojektowanie ogrodu w zgodzie z najnowszymi trendami wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Wbrew pozorom nowoczesny design nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Współczesne wystawy ogrodnicze prezentują powrót do natury – czyli rozwiązanie niezbyt kosztowne dla osób marzących o modnym ogrodzie.
Dzikie, naturalne rośliny
Projektanci ogrodów podzielają obecnie stanowisko ekologów – większa ingerencja człowieka w charakter roślinności wiąże się z mniejszymi korzyściami dla przyrody. Sztuczne kwiaty powoli już odchodzą w niepamięć, ich miejsce zajęły dzikie rośliny, stworzone przez naturę. Coraz większą popularnością cieszą się nieregularne i naturalne zielone obszary, które są wypełnione rodzimymi gatunkami bylin. Specjaliści z centrum ogrodniczego Ogród Śląski opowiadają o ważnej roli bioróżnorodności w tworzeniu żywych i naturalnych ogrodów, podkreślając praktyczne zastosowanie kwiatowych łąk i nieskoszonych trawników.
Łąki kwietne to kolejny trend w nowoczesnym ogrodnictwie, który łączy się z pomaganiem owadom. Projektanci prywatnych ogrodów czerpią inspirację z rozwiązań, które miały zastosowanie w architekturze miejskiej. Przez ostatnie lata planowano nasadzenia w taki sposób, by przynosiły one korzyści owadom zapylającym. Na miejskich łąkach kwietnych powstawały hotele dla zwierząt, które miały przeciwdziałać ginięciu pszczoły miodnej. Ostatnie sezony potwierdzają, że ta tendencja pojawiła się również na domowych działkach. Ogrodnicy sadzą rośliny miododajne, dając tym samym nowy dom pszczołom i innym zapylaczom. Mała pasieka to świetny pomysł na aranżację nowoczesnego ogrodu.
Materiały do aranżacji ogrodu
Wygląd działki często zależy od ciekawej aranżacji ogrodu – niektóre elementy wyposażenia nigdy nie wychodzą z mody. Są to materiały metalowe, które zawsze elegancko prezentują się w otoczeniu zarówno bujnej, jak i minimalistycznej roślinności. Na przestrzeni kilku lat trendy dekoracyjne praktycznie różniły się jedynie drobiazgami: raz popularniejsza była wypolerowana stal, a raz przykuwał uwagę zardzewiały corten. Najnowszym hitem jest jednak miedź, która dla projektantów stała się ulubionym tworzywem. Na początku hipnotyzuje ona opalizującym kolorem, by z czasem pokryć się patyną o zupełnie innych barwach.
Wykorzystywanie miedzi przy projektowaniu i aranżacji ogrodu łączy się z przekonaniem, że musi on wciąż się zmieniać – właśnie jak miedź, która swoimi metamorfozami świetnie komponuje się z wyglądem nowoczesnych terenów zielonych. Najmodniejsze wyposażenie ogrodów musi więc zawierać elementy miedziane. Nieważne, czy to będą narzędzia ogrodowe z miedzi, czy może miedziana biżuteria ogrodowa – wszystko to idealnie wpisze się w nowoczesną filozofię naturalnego ogrodu. Co więcej, ten kolor jest bardzo przyjazny dla oka. Ciepła barwa miedzi na pewno uczyni odpoczynek w ogrodzie jeszcze przyjemniejszym.
Kolory w ogrodzie - na jakie barwy warto postawić?
Miedź nie wyczerpuje kolorystycznych możliwości w ogrodowym designie. Równie często w projektach wykorzystuje się ton koralowy. Odcienie czerwieni, różu i beżu – współczesne wystawy ogrodowe nie mogły się obejść bez tej palety barw. Przytulność koloru koralowego na pewno sprawdzi się w takich aranżacjach ogrodu, które nawiązują do wygodnego i funkcjonalnego stylu skandynawskiego. Tymi trendami można się kierować przy wyborze donic ogrodowych, ogrodzenia, skrzynek z kwiatami czy innych dodatków.
Niektóre aranżacje wykorzystują motyw intensywnej zieleni. Choć pozornie może wydawać się, że to oczywistość, to jednak najnowsze trendy nie pozostawiają złudzeń: przeżywamy obecnie istny renesans ogrodowej zieleni. Prym wiodą bukszpany i cisy, które od wielu lat dumnie prezentują się na wystawach. Cis, dzięki swoim geometrycznym kształtom, może świetnie wyznaczać przestrzeń w ogrodach minimalistycznych, gdzie różnorodność gatunkowa roślin została zastąpiona konsekwencją kolorystyczną i ciekawymi układami. Cisy ogrodowe, dzięki zdolności do zagęszczenia, mogą służyć również za piękny i estetyczny żywopłot.
A może na początek miniogródek?
Na osobną uwagę zasługują małe ogródki z miniaturowymi roślinami. Alpejskie rośliny skalne, wyróżniające się nie tylko pastelowymi barwami, ale również wysoką odpornością, dominują w nowoczesnych skalniakach. Najczęściej tworzy się je w ceramicznych misach lub dużych donicach. Projekty są dopasowane również do skromnych potrzeb ogrodników, którzy mogą pielęgnować jedynie mikroskopijny ogródek na balkonie w bloku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana