3 zasady tworzenia roślinnych kompozycji ogrodowych
Aranżacja ogrodu to mała architektura, wyznaczanie stref i wiele innych czynności. Jednak chyba najważniejszą z nich jest stworzenie zachwycających roślinnych kompozycji ogrodowych i pięknych rabat kwiatowych. Oto kilka zasad, które mogą w tym pomóc.
Pomyśl zanim posadzisz – główna zasada w aranżacji ogrodów
Impulsywne kupno sadzonki, która spodobała nam się w ogrodniczym może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jednak równie dobrze dana roślina może się zupełnie nie przyjąć w ogrodzie ze względu na przykład na jej wymagania glebowe. Może także utrudniać stworzenie spójnej aranżacji ogrodu. Zatem kluczem do projektowania ogrodu jest odpowiednie planowanie. Osoby ceniące sobie spontaniczność powinny zaplanować chociaż główne elementy aranżacji ogrodu, wokół których będą mogły z czasem tworzyć roślinne kompozycje. Zakładając ogród warto pomyśleć o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy. W okolicach Grójca oferuje ją na przykład W Moim Ogrodzie - firma specjalizująca się w zakładaniu ogrodów.
Wybierz odpowiednią dla swojej aranżacji ogrodu kolorystykę
Większość poradników dotyczących tworzenia kompozycji ogrodowych twierdzi, że najlepiej jest dobierać rośliny kwitnące w podobnych kolorach. I rzeczywiście jest to jeden ze sposobów na aranżację ogrodu, ale nie jedyny. Najważniejsze jest to, by kolory kwiatów (ale i liści roślin) zostały dobrane w sposób przemyślany. Wszystko jest kwestią gustu i obranego na etapie projektowania ogrodu stylu. Harmonizujące ze sobą kolory to bezpieczny wybór. Jednak zwłaszcza w większych ogrodach urządzonych w stylu rustykalnym czy z elementami łąki dobrze sprawdzą się kolorowe nasadzenia. Należy jednak uważać, by nie posadzić zbyt wielu gatunków i odmian roślin na jednej powierzchni. Zazwyczaj sprawia to wrażenie chaosu.
Stwórz aranżację ogrodu, która będzie zachwycać o każdej porze roku
Planując roślinną kompozycję ogrodową warto wziąć pod uwagę czas kwitnienia poszczególnych gatunków kwiatów. Zazwyczaj dąży się do tworzenia kompozycji, które prezentują się interesująco przez cały sezon wegetacyjny (a z zastosowaniem iglaków i roślin zimozielonych także przez cały rok). Jednak są od tej zasady wyjątki – ogrody na działkach, przy domkach letniskowych mogą być planowane tak, by najintensywniej kwitły w okresie urlopowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana